Festyn majowy

18 maja, w sobotnie popołudnie, miał miejsce tradycyjny już Festyn Majowy, który w tym roku odbył się pod hasłem: „Budując teraźniejszość, sięgamy w przyszłość”. Tego dnia na szkolnym dziedzińcu zrobiło się gwarniej niż zwykle. Radosna muzyka, zapach popcornu i grilla przyciągały okolicznych mieszkańców. Na rozlicznych gości czekało wiele atrakcji, takich jak: pokazy artystyczne dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury nr 1, występ duetu wokalnego, występ zespołu Daity, Noc Muzeów, czy strzelnica. W przerwie pomiędzy atrakcjami, goście mogli zakosztować pysznej kawy i ciast upieczonych przez rodziców oraz uczniów. Na prawdziwych koneserów czekała także grochówka, chleb ze smalcem i tradycyjne kiełbaski z grilla. Oprócz bogatej oferty gastronomicznej, ogromną popularnością cieszyła się także loteria, w której za każdym losem kryła się mniejsza lub większa nagroda, o czym doskonale przekonali się zwycięzcy nagród głównych, w skład których wchodził m.in. rower, drukarka, radiomagnetofon, różnego rodzaju bony i vouchery. Festyn, dzięki stoisku z tanią książką, stanowił także świetną okazję do uzupełnienia swojej biblioteczki za naprawdę niewielkie pieniądze. Oprócz książek zaopatrzyć się można było także w biżuterię lub spróbować swoich sił w starciu z pytaniami dotyczącymi naszej szkoły – każda poprawna odpowiedź nagradzana była skromnym upominkiem.

czytaj dalej

Nadanie szkole imienia Armii Krajowej

17 maja obchodziliśmy uroczystość nadania naszej szkole imienia Armii Krajowej. O godzinie 12:00  rozpoczęła się msza święta w  Kościele pw. św. Marii Magdaleny w Tychach, na której został poświęcony nowy sztandar szkoły. W kościele zgromadzili się honorowi goście, dyrekcja, nauczyciele, pracownicy szkoły, uczniowie, rodzice oraz okoliczni mieszkańcy. Bezpośrednio po mszy, uczniowie uformowali zwarty szyk i razem z gośćmi przemaszerowali wprost do szkoły, niosąc stumetrową biało-czerwoną flagę. Dalsza część uroczystości odbywała się na sali gimnastycznej, gdzie po powitaniu gości i odśpiewaniu hymnu państwowego, poczet flagowy, w którego skład wchodzili uczniowie klas mundurowych, zawiesił flagę Polski na maszcie. Następnie odbyło się przekazanie przez Radę Rodziców sztandaru pani dyrektor Małgorzacie Chełchowskiej, która, zgodnie z tradycją, oddała sztandar pod opiekę uczniom. Sztandar, choć formalnie należący już do Szkoły Podstawowej nr 14, nawiązuje częściowo do Gimnazjum nr 1 im. Armii Krajowej, którego ostatnie oddziały kończą naukę w tym roku szkolnym. Przedstawiciele klas IV- VIIII złożyli uroczyste ślubowanie na nowy sztandar, zobowiązując się godnego reprezentowania szkoły oraz kierowania się w życiu nadrzędnymi wartościami. Wiceprezydent Tychów ds. społecznych, pan Maciej Gramatyka, odczytał akt nadania szkole imienia Armii Krajowej. Nie zabrakło także części artystycznej, podczas której uczniowie wykonywali utwory nawiązujące do historii Armii Krajowej. Swój wkład w uroczystą akademię mieli także rodzice. Dzięki panu Leszkowi Kazimierskiemu, który wykonał niezwykle wymowny utwór Jacka Kaczmarskiego pt. „Mury”, mogliśmy ponownie pochylić się nad historią naszego kraju.

czytaj dalej

Akcja “Słowa krzywdzą”

W lutym tego roku młodsi Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Akcji pn. Słowa Krzywdzą. Kampania miała na celu wzrost świadomości dzieci, na temat przemocy werbalnej – krzyku, wyzwisk, obraźliwych etykiet, które niosą za sobą długotrwałe i negatywne konsekwencje psychiczne i emocjonalne. Słowa mają wielką moc. Kiedy mówimy: „kocham cię”, „przepraszam”, „jesteś wspaniała”, „lubię z tobą przebywać”, „jesteś dla mnie ważny”, „jak dobrze, że jesteś”, „dziękuję ci” – rzeczywistość zmienia się nie do poznania, a w naszym rozmówcy i w nas dotykamy głębi naszego człowieczeństwa. Nasze słowa zapalają do działania, zapobiegają załamaniu i zdejmują wielkie ciężary. Jest w nich jakaś siła i moc sprawcza i pomimo tego, że nie widzimy własnych słów, to jednak sprawiają tak wiele.

czytaj dalej

Wierszowanie w Mediatece

1 kwietnia odbyła się druga edycja „Wierszowania w Mediatece” pod hasłem „Rymujemy z Danutą Wawiłow”. Konkurs skierowany był dla klas II-III, a jego celem było promowanie twórczości Danuty Wawiłow oraz zachęcanie uczniów do obcowania z poezją. Maja Świergot z klasy 2b została nagrodzona za udział w konkursie, w którym zaprezentowała wybrany przez siebie wiersz pt. „O Fabianie”. Do recytacji uczennicę przygotowali rodzice oraz p. Ewa Pamulska.

XII Powiatowy Konkurs Wiedzy o Dramacie i Teatrze

Z dumą informujemy, że uczniowie klasy 8 a: Marta Nowok, Emma Tarczyńska i Bartłomiej Giel, zajęli III miejsce w XII Powiatowym Konkursie Wiedzy o Dramacie i Teatrze. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać testy, przedstawić scenkę teatralną oraz wykazać się znajomością książki i spektaklu pt. “Moralność pani Dulskiej”. Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego.

Serdecznie gratulujemy naszym ósmoklasistom i życzymy dalszych sukcesów!

Sekrety Hobbitów

Miło nam poinformować, że Szymon Sojka z klasy gimnazjalnej III a oraz Emilia Rusinek z klasy IV b, zajęli III miejsce w międzyszkolnym konkursie czytelniczym “Sekrety Hobbitów”. Konkurs odbył się 25 marca w Zespole Szkół nr 2 w Tychach. W rywalizacjach o tytuł największych fanów Tolkiena brało udział aż 14 drużyn. Uczestników obowiązywała znajomość książek: “Hobbit” oraz “Władca Pierścieni”.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Konkurs czytelniczy “Znani i lubiani…, ale zapomniani”

14 marca uczennice klasy 6a: Laura Kosior oraz Maja Marzec, wzięły udział w międzyszkolnym konkursie czytelniczym “Znani i lubiani …, ale zapomniani” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 5 w Tychach. Uczestników obowiązywała znajomość książek Marii Krüger : „Godzina pąsowej róży” oraz „Klimek i Klementynka”. Dziewczyny, oprócz wiedzy o fabule przeczytanych książek, wykazały się ogromną znajomością biografii autorki. Laura i Maja otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki, nie obyło się także bez słodkiego poczęstunku i nawiązania nowych przyjaźni.

czytaj dalej