XI Wojewódzki Konkurs Mitologiczny

5 lutego odbyła się XI już edycja, cieszącego się niesłabnącym od lat zainteresowaniem, Wojewódzkiego Konkursu Mitologicznego „Płyńmy do naszej Itaki”. Jest to kontynuacja pomysłu powstałego w Gimnazjum nr 1 z inicjatywy polonistki, pani Iwony Kolińskiej – Latochy. W zmaganiach brały udział dwuosobowe drużyny z 11 szkół podstawowych. Przybyły one do nas wraz z uczniami zasiadającymi na publiczności, których zadaniem było dopingowanie swoich kolegów i koleżanek. Konkurs składał się z 6 konkurencji, podczas których uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą z zakresu mitologii starożytnej Grecji. Opłacało się także podejmować ryzyko i odpowiadać na trudniejsze, podwójnie punktowane pytania, które w ostateczności zaważyły na wyniku całego konkursu. Poziom zmagań okazał się niezwykle wyrównany, a na tegorocznym podium znalazły się drużyny z następujących szkół:

  • Szkoła Podstawowa nr 7 im. Powstańców Śląskich – 43 pkt
  • Szkoła Podstawowa nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego – 41 pkt
  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Rudolfa Zaręby – 40,5 pkt
czytaj dalej

Zebranie i konsultacje 24-01-2019

Serdecznie zapraszamy rodziców uczniów z klas 3 gimnazjum oraz klas 8 na zebranie, które odbędzie się w czwartek 24-01-2019 o godzinie 17:00. Pozostałych rodziców zapraszamy na konsultacje, które odbędą się w tym samym dniu, również od godziny 17:00.

Wypożycz sobie prezent

Przed świętami uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w zabawie bibliotecznej pt. „Wypożycz sobie prezent”. Czytelnicy wybierali „w ciemno” jedną z książek, sugerując się wyłącznie wskazówką w postaci tajemniczego zdania. Wśród owiniętych w kolorowy papier niespodzianek, znalazły się propozycje zarówno dla młodszych, jak i starszych uczniów.

czytaj dalej

Tworzymy Lapbooki

     Klasa 1a przygotowała Lapbooki dla uczniów z krajów partnerskich w ramach projektu Erasmus+. Książki opowiadają o tradycjach związanych ze świętami Bożego Narodzenia.

czytaj dalej

Dzień Śląski

      Zgodnie z naszą szkolną wieloletnią tradycją, 4 grudnia w dniu św. Barbary, obchodziliśmy Dzień Śląski. Specjalnie z tej okazji każda z lekcji została okraszona regionalnym akcentem, dzięki czemu uczniowie mieli okazję usystematyzować oraz rozwinąć swoją wiedzę o naszym regionie. I tak, na historii poznawaliśmy kulisy powstań śląskich, na chemii zgłębiliśmy tajniki węgla, surowca nierozłącznie kojarzącego się z naszym miejscem zamieszkania. Przedmioty językowe stanowiły świetną okazję do zapoznania się z bajkami i legendami w gwarze śląskiej, na fizyce uczniowie usłyszeli o słynnych odkrywcach i naukowcach związanych ze Śląskiem, z kolei biologia zaskoczyła  niejednego prymusa quizem o zwierzętach i roślinach oraz ich odpowiednikach w gwarze śląskiej. Nie zabrakło także informacji o regionalnych tradycjach świątecznych omawianych na języku polskim oraz śląskich zabaw i gier, które uczniowie mieli okazję poznać podczas lekcji wychowania fizycznego.

czytaj dalej

O klimacie i energii w różnych językach

       Ochrona klimatu oraz przyrody to ważny temat dla nas wszystkich, a z racji Światowej Konferencji Klimatycznej COP24 w Katowicach stał się także niezwykle głośny w ostatnim czasie. Przez kilka ostatnich dni gościliśmy w szkole ekologów z Niemiec, ludzi opowiadających się za sprawiedliwością klimatyczną.

      „Idźcie!” – to hasło łączy ludzi różnych wyznań, którzy biorą udział w 3. Ekumenicznej Pielgrzymce dla Sprawiedliwości Klimatycznej. W ten sposób chcą zwrócić uwagę na potrzebę przeciwdziałania zmianom klimatu. Przemierzyli oni drogę z Bonn przez Berlin aż do Tychów, by ostatecznie udać się do Katowic na Światową Konferencję Klimatyczną COP2.

czytaj dalej

Andrzejki w klasach 4

     W ubiegły piątek, gdy opustoszały szkolne korytarze, a za oknami zapadł zmrok, klasy czwarte gwarnie ruszyły na świetlicę, by świętować tegoroczne Andrzejki. W świetlicy czekali już uczniowie klasy 8a, którzy tego wieczoru wcielili się w rolę profesjonalnych wróżbitów. Czwartoklasiści mogli dowiedzieć się, jak będzie miał na imię ich przyszły wybranek/wybranka serca, jaki zawód będą wykonywać w przyszłości, gdzie będą mieszkać oraz jakie czekają na nich sukcesy.

czytaj dalej