Tworzymy Lapbooki

     Klasa 1a przygotowała Lapbooki dla uczniów z krajów partnerskich w ramach projektu Erasmus+. Książki opowiadają o tradycjach związanych ze świętami Bożego Narodzenia.

czytaj dalej

Dzień Śląski

      Zgodnie z naszą szkolną wieloletnią tradycją, 4 grudnia w dniu św. Barbary, obchodziliśmy Dzień Śląski. Specjalnie z tej okazji każda z lekcji została okraszona regionalnym akcentem, dzięki czemu uczniowie mieli okazję usystematyzować oraz rozwinąć swoją wiedzę o naszym regionie. I tak, na historii poznawaliśmy kulisy powstań śląskich, na chemii zgłębiliśmy tajniki węgla, surowca nierozłącznie kojarzącego się z naszym miejscem zamieszkania. Przedmioty językowe stanowiły świetną okazję do zapoznania się z bajkami i legendami w gwarze śląskiej, na fizyce uczniowie usłyszeli o słynnych odkrywcach i naukowcach związanych ze Śląskiem, z kolei biologia zaskoczyła  niejednego prymusa quizem o zwierzętach i roślinach oraz ich odpowiednikach w gwarze śląskiej. Nie zabrakło także informacji o regionalnych tradycjach świątecznych omawianych na języku polskim oraz śląskich zabaw i gier, które uczniowie mieli okazję poznać podczas lekcji wychowania fizycznego.

czytaj dalej

O klimacie i energii w różnych językach

       Ochrona klimatu oraz przyrody to ważny temat dla nas wszystkich, a z racji Światowej Konferencji Klimatycznej COP24 w Katowicach stał się także niezwykle głośny w ostatnim czasie. Przez kilka ostatnich dni gościliśmy w szkole ekologów z Niemiec, ludzi opowiadających się za sprawiedliwością klimatyczną.

      „Idźcie!” – to hasło łączy ludzi różnych wyznań, którzy biorą udział w 3. Ekumenicznej Pielgrzymce dla Sprawiedliwości Klimatycznej. W ten sposób chcą zwrócić uwagę na potrzebę przeciwdziałania zmianom klimatu. Przemierzyli oni drogę z Bonn przez Berlin aż do Tychów, by ostatecznie udać się do Katowic na Światową Konferencję Klimatyczną COP2.

czytaj dalej

Andrzejki w klasach 4

     W ubiegły piątek, gdy opustoszały szkolne korytarze, a za oknami zapadł zmrok, klasy czwarte gwarnie ruszyły na świetlicę, by świętować tegoroczne Andrzejki. W świetlicy czekali już uczniowie klasy 8a, którzy tego wieczoru wcielili się w rolę profesjonalnych wróżbitów. Czwartoklasiści mogli dowiedzieć się, jak będzie miał na imię ich przyszły wybranek/wybranka serca, jaki zawód będą wykonywać w przyszłości, gdzie będą mieszkać oraz jakie czekają na nich sukcesy.

czytaj dalej

W SP 14 zdrowo jemy! I zdrowo rośniemy!

dav

     Świadomość zdrowego odżywiania warto kształtować od najmłodszych lat, dlatego  w miniony piątek uczniowie klas IV i V wzięli udział w warsztatach o zdrowym żywieniu. Jak się okazało, mają sporą wiedzę, które produkty są zdrowe, a które zdecydowanie mogą nam zaszkodzić. Na dodatek drugie śniadania, przynoszone przez uczniów do szkoły, w znacznej mierze okazały się dobrze skomponowane, a tutaj pochwała należy się rodzicom. Miło wiedzieć, że jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, co jemy.

     Uczniowie z uwagą słuchali o tak potrzebnej dla dobrego funkcjonowania naszego  organizmu wodzie, o koniecznej porcji warzyw zjadanej każdego dnia i odpowiedniej porcji owoców. Znają przecież Piramidę Zdrowego Żywienia i dobrze kojarzą, że u jej podstawy znajduje się spora dawka ruchu i aktywności fizycznej, bez tego ani rusz, a różnorodność spożywanych produktów uwzględnionych w piramidzie, pozwala na zaspokojenie potrzeb naszego organizmu.

czytaj dalej

Pierwszoklasiści w szkolnej bibliotece

               W ostatnich dniach biblioteka szkolna gościła uczniów klasy I a oraz I b. Najmłodsi uczniowie zostali oficjalnie przyjęci do grona czytelników oraz zaznajomili się z zasadami wypożyczania książek, korzystania z czytelni oraz właściwego zachowania się w bibliotece. Przygotowane pytania i zagadki pozwoliły na zgłębienie wiedzy, utrwalenie różnic pomiędzy biblioteką, a księgarnią oraz poznanie takich pojęć, jak: karta książki, numer inwentarzowy czy karta czytelnika. Najważniejszy cel wizyty stanowiło jednak zachęcenie pierwszoklasistów do rozwijania umiejętności czytania poprzez poznawanie przygód bohaterów książkowych.

czytaj dalej

Sukces naszych szachistów

Nasi szachiści ciągle zaskakują! 18 października, reprezentacja w składzie: Natasza Kobuszko, Maksymilian Kopycki, Jan Stachura, Maksym Ząbroń, zajęła I miejsce w Powiatowym Turnieju Szachowym organizowanym w ramach Zawodów Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży Szkolnej. Zawody odbyły się w Zespole Szkół nr 4 im. Janusza Groszkowskiego w Tychach.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!