Malarze z naszych podręczników

Czyje obrazy znajdują miejsce na kartach szkolnych podręczników i dlaczego? Tego mogli się dowiedzieć uczniowie klasy 6b, którzy 31 maja odwiedzili Muzeum Śląskie w Katowicach. 

Młodzież eksplorowała pieszo tereny Katowickiej Strefy Kultury i podziwiała industrialne dziedzictwo regionu. Następnie uczniowie uczestniczyli w lekcji w galerii malarstwa polskiego w Muzeum Śląskim. Podczas zajęć nastolatkowie poznali dzieła takich wybitnych narodowych artystów, jak: Jan Matejko, Józef Chełmoński, Aleksander Gierymski, Jacek i Rafał Malczewscy, Stanisław Wyspiański, Tadeusz Makowski i wielu innych. Pod kierunkiem pani czytaj dalej

Sketchnoting


Sketchnoting (ang. sketch – szkic, noting – notowanie) to sposób na notowanie, zapamiętywanie i prezentowanie najróżniejszych treści w formie wizualnej – z wykorzystaniem rysunków, symboli i innych – dowolnych znaków graficznych. Sketchnoting idealnie wkomponowuje się w obszar myślenia wizualnego. Sketchnoting bazuje na naturalnej skłonności ludzkiego mózgu do myślenia obrazami.

czytaj dalej

Pokaż nam swoją biblioteczkę

„Książki przeczytane w młodości, żyją w Tobie na zawsze”

J.K. Rowling

Miniony już XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, który obchodziliśmy od 8 do 15 maja, w tym roku odbywał się pod hasłem MOJA, TWOJA, NASZA BIBLIOTEKA!

Nawiązując do tego przesłania biblioteka szkolna zaprosiła uczniów naszej do udziału w akcji czytelniczo-fotograficznej „Pokaż nam swoją biblioteczkę”

Zadanie polegało na wykonaniu następujących czynności:

  • – Zrobieniu zdjęcia swojej domowej biblioteczki,
  • – Mogła to być jedna ładnie ozdobiona półka lub wszystkie książki,

6b w Tyskiej Galerii Sportu

W ramach lekcji wychowania fizycznego 6B wybrała się do Tyskiej Galerii Sportu. Klasa uczestniczyła w zajęciach dotyczących sztuki kibicowania. Poruszone zostały ważne aspekty dotyczące widowiska sportowego i dopingu z trybun. Klasa miała okazję poznać historię i zasady kulturalnego kibicowania. Uczniowie zobaczyli krótka prezentację pokazującą kibiców z całego świata. Na koniec uczniowie zwiedzili interaktywną Tyską Galerię Sportu, a także podziwiali Tyski Stadion Miejski.

czytaj dalej

Najlepsi z SP 14 na Gali Laureatów


16 maja, we wtorek, w VIII Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi w Katowicach miała miejsce Gala Laureatów Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych Szkół Podstawowych, podczas której Wicekurator Oświaty wręczył naszym laureatom zaświadczenia potwierdzające uzyskanie tytułu.

W tym roku tytuł laureata zdobyło aż trzech naszych uczniów – Michalina Domider (matematyka), Filip Jachym (język polski) oraz Oscar Rostek (język hiszpański). Do tego wymienić należy troje finalistów – ponownie Michalinę Domider (język polski) i Filipa Jachyma (matematyka), a także Wojciecha czytaj dalej