Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

W tym szczególnym dniu składamy życzenia wszystkim bibliotekarzom, pracującym w różnego typu bibliotekach: szkolnych, pedagogicznych, naukowych czy publicznych.

A co nasze nauczycielki bibliotekarki czytały w czasach, kiedy same chodziły do szkoły podstawowej?

Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Pani Kasia T.:
Seria „Poczytaj mi mamo” Helena Bechlerowa, Sławomir Grabowski i inni – bajki i wiersze, znakomitych pisarzy oraz prace wybitnych ilustratorów.

„Tam gdzie spadają anioły” Dorota Terakowska – Pięcioletnia Ewa jest świadkiem dramatycznej walki Aniołów – kiedy dobro przegrywa, traci swojego Anioła czytaj dalej

Dzień Ziemi w bibliotece szkolnej

W dniu święta naszej pięknej planety, w bibliotece szkolnej, zaprezentowaliśmy książki poświęcone ziemi, jej budowie, atmosferze oraz jej mieszkańcom.
Szczególnym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się publikacje o zwierzętach i roślinach chronionych w Polsce a także historia życia na ziemi.
Jak rybom wyrosły nogi ?
Jak ewoluowały poszczególne gatunki zwierząt ?
Co możemy zrobić aby chronić naszą wspaniałą planetę ?

Uczniowie chętnie szukali odpowiedzi na te pytania !
Świetliczaki, czyli klasy pierwsze poznały jedną z przygód pingwinka Pingo który przez swoje czytaj dalej

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Pomysł na obchody tego święta narodził się w Katalonii w 1926 roku. 23 kwietnia Hiszpanie obchodzą również święto narodowe – Dzień patrona Świętego Jerzego.

Zgodnie z tradycją mężczyźni obdarowują kobiety czerwonymi różami a kobiety wręczają mężczyznom książki!

Z okazji tego święta artystka Magda Górska „Americangangsta” na zamówienie Polska Izba Książki przygotowała specjalny plakat.

Mamy również niespodziankę! W szkolnej bibliotece czekają nowości. Książki podarowane naszej bibliotece przez czytelników dla czytelników.

czytaj dalej

Konkurs czytelniczy

2 kwietnia urodził się Hans Christian Andersen, duński pisarz i poeta, którego baśnie zachwycają dzieci na całym świecie.

W tym samym dniu obchodzimy również Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci a tegoroczne hasło święta brzmi „Przemierzaj morza na skrzydłach wyobraźni”.

Zachęcamy do przeczytania przesłania, napisanego przez Eiko Kadono, wybitną japońską autorkę

http://www.ibby.pl/?p=7896

Z tej okazji zapraszamy uczniów klas 1-3 do udziału w konkursie plastycznym, którego zadaniem jest narysowanie ilustracji do wybranej baśni autorstwa Hansa Christian Andersena.

Obudź swoją wyobraźnie, rozłóż czytaj dalej

Klub Pożeraczy Książek

Gratulujemy wszystkim uczniom którzy w ramach klubu czytelniczego:

Przeczytali książki z poszczególnych poziomów (Odkrywca, Entuzjasta, Władca Czytelni, Znawca)

Ukończyli wyzwania polegające na:

Zaprojektowaniu swojej wersji okładki,

Napisaniu rekomendacji ostatnio przeczytanej książki.

Uczniowie uzyskali tytuł Pożeracza Książek oraz otrzymali dyplomy i medale.

Drukarkę 3D, na której wydrukowano medale zakupiono w ramach Laboratorium Przyszłości – inicjatywie edukacyjnej realizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

czytaj dalej

Biblioteczny Bookflix
W ramach akcji „Biblioteka dobre miejsce dla człowieka” członkowie „Klubu Pożeraczy Książek” wzięli udział w czytelniczej zabawie „Biblioteczny Bookflix” . Uczniowie otrzymali karty oceny, by móc rekomendować ostatnio przeczytane książki.

Zachęcamy wszystkich uczniów do dzielenia się z innymi swoimi pozytywnymi odkryciami czytelniczymi, znajdującymi się w księgozbiorze naszej szkolnej biblioteki.

czytaj dalej

Książkowy Niekalendarz

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 powstał Książkowy Niekalendarz zawierający wyzwanie czytelnicze na każdy miesiąc. 

Ciekawi? Zapraszamy do biblioteki szkolnej, gdzie znajdziecie plakat zawierający 3 inspirujące wyzwania na styczeń.

Przykładowe wyzwanie? Zaplanuj spotkanie z przyjaciółmi i porozmawiajcie o książkach, które sprawiają, że na Waszych twarzach pojawia się uśmiech!

czytaj dalej