Kamishibai

To obco brzmiące słowo oznacza teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. Pochodzi z języka japońskiego (kami – papier, shibai – sztuka), skąd wywodzi się ta przedziwna technika opowiadania. Polega ona na czytaniu tekstu bajki z jednoczesnym wykorzystaniem kartonowych plansz z obrazkami, w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania. Plansze umieszczone są w drewnianej lub kartonowej skrzynce, na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych.

Kartonowe plansze prezentują bajkę, a każda ilustracja odpowiada kolejnemu fragmentowi opowiadania. Na stronie przedniej karty (tej czytaj dalej

Ola i Borys idą do szkoły

Z inicjatywy Instytutu Heweliusza, Uniwersytetu SWPS, Uniwersytetu Wrocławski oraz organizacji Rotary District 6250 powstała bajka terapeutyczna „Ola i Borys idą do szkoły. To wynik charytatywnej pracy ponad 20 osób. Bajka powstała z potrzeby serca i w odruchu solidarności z obywatelami Ukrainy, którzy z powodu wojny zostali zmuszeni do opuszczenia swojego kraju. To kontynuacja pierwszej części „Ola, Borys i nowi przyjaciele”. Autorzy zwracają się do rodziców – Dzisiaj Ola i Borys spotykają swoich polskich kolegów i koleżanki w czytaj dalej

Plakat do książki

Lekcje biblioteczne, to niepowtarzalna okazja do poznania klasy szczególnie pod kątem zainteresowań czytelniczych oraz przedstawienie księgozbioru biblioteki szkolnej. Mamy wtedy okazję pokazać nasze zasoby nie tylko miłośnikom literatury – ci akurat doskonale znają nasze książki – ale również uczniom, dla których czytanie, mówiąc delikatnie, jeszcze nie jest wystarczającą przyjemnością.

Na jednej z takich lekcji uczniowie mieli za zadanie zapoznać się z książką i stworzyć dla niej plakat. Praca wbrew pozorom wcale nie jest łatwa. Trzeba zorientować się o czym jest czytaj dalej

Zakładka do książki – konkurs


Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym na najładniejszą ZAKŁADKĘ DO KSIĄŻKI 2022. Konkurs organizowany jest przez klub Osiedlowy „USZATEK” TSM OSKARD i cieszy się dużym zainteresowaniem.

Zakładki wraz z oświadczeniem rodzica/opiekuna prawnego można przynosić do biblioteki szkolnej. Zbiorczo zostaną one przekazane do organizatora konkursu. Ostateczny termin przyjmowania prac w naszej szkole upływa 12 października 2022 r.

Poniżej można pobrać oświadczenie

czytaj dalej

Nowe książki w bibliotece szkolnej

Do naszej szkolnej biblioteki zostały wprowadzone nowe książki. Nie wszystkie z nich są nowościami, ale na pewno są znane i lubiane.

Polecamy wszystkim zapoznać się z galerią zdjęciową. Znaleźć tu można książeczki do nauki czytania, kontynuacje serii, które już mamy w zbiorach, ale również literaturę młodzieżową, detektywistyczną, klasykę oraz literaturę dla dorosłych.

Serdecznie zapraszamy!

czytaj dalej

Strony z książkami dla dzieci w języku ukraińskim oraz materiałami do nauki języka polskiego jako obcegoDla wszystkich zainteresowanych wsparciem Ukraińców w trudnych czasach przygotowaliśmy zestawienie stron internetowych, na których można znaleźć książki dla dzieci w języku ukraińskim.

Wśród linków zajdziecie również podstawowe wiadomości jak komunikować się w języku ukraińskim.

Uczniom z Ukrainy polecamy spory zbiór książek do nauki języka polskiego jako obcego.

czytaj dalej

Fact checking, czyli jak bronić się przed dezinformacją


W świetle ostatnich wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie oraz licznymi, często trudnymi do oceny pod kątem wiarygodności, informacjami z którymi mamy styczność, postanowiliśmy zebrać kilka informacji o tym, jak nie dać się zmanipulować informacjom dostępnym w internecie.   

W miarę możliwości podczas lekcji uczniowie będą zaznajamiani z tematyką dotyczącą fake newsów. Jednak serdecznie polecamy, aby również w domu podjąć temat myślenia krytycznego.   

czytaj dalej