Czy wiecie, że na stronach lektury.gov.pl oraz wolnelektury.pl możecie znaleźć różne książki, w tym część lektur szkolnych? 
Książki dostępne są w różnych formatach począwszy od wersji do czytania w przeglądarce, poprzez formaty PDF, MOBI, TXT, FB2 po audiobooki do pobrania lub odtwarzania na kanale YouTube.

„Brzydkie kaczątko” Andersena, „W pustyni i w puszczy” Sienkiewicza, „Pan Tadeusz” Mickiewicza oraz wiele innych utworów jest dostępne od ręki w waszych domach. 

Warto dodać do ulubionych – baza jest stale powiększana o nowe pozycje. 

Wolne Lektury ➡️ https://wolnelektury.pl/
Lektury ➡️ https://lektury.gov.pl/
Kanał na YouTube ➡️https://www.youtube.com/channel/UC8tQ54NHy56gWhlwMmOZwbA


Gry i zabawy naszych pradziadków

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi czeka na Was dużo wolnego czasu. Zachęcamy do spędzania go aktywnie, niekoniecznie przed komputerem :). Korzystajcie z letniej pogody i długich dni, twórzcie wspomnienia, odkrywajcie i pielęgnujcie przyjaźnie, a gdy czasem dopadnie Was nuda, przenieście się w świat dwudziestolecia międzywojennego, by poznać ówczesne gry i zabawy. Z inicjatywy Biura Programu „Niepodległa”, w ramach projektu edukacyjnego łączącego przeszłość z teraźniejszością, powstały „Karty retro zabaw”, z których może skorzystać absolutnie każdy! Karty powstały na bazie książek, poradników i czasopism, po które chętnie sięgali nasi pradziadkowie, by przybliżyć obecnemu pokoleniu niezliczoną ilość zabaw „bez prądu” :). Jesteście ciekawi, na jakich aktywnościach upływał dzieciom czas okrągłe 100 lat temu? Kliknijcie w poniższe odnośniki, które przeniosą Was w czasie!

Zestaw 1

  • Zabawa słowna „Mama i tata”;
  • Gra ruchowa „Szukanie naparstka”;
  • Prace manualne „Obrazki nakrapiane”;
  • Zabawa niespodzianka – eksperyment ze szklanką, wodą i kartką papieru.

Zestaw 2

  • Zabawa słowna „Abecadłówka”;
  • Gra ruchowa „Niema orkiestra”;
  • Prace manualne „Sakiewka”;
  • Zabawa niespodzianka – wzorki rysunkowe.

Zestaw 3

  • Zabawa słowna „Plotka”;
  • Gra ruchowa „Nos – podłoga – lampa”;
  • Prace manualne „Kapelusz admiralski i czółno”;
  • Zabawa niespodzianka – teatr cieni.



A gdyby tak… zamieszkać w bibliotece?

To chyba jedno z tych pytań, które cyklicznie zadaje sobie każdy mol książkowy! Jedna z brytyjskich bibliotek postanowiła podjąć wyzwanie i obok czynności związanych z udostępnianiem swoich zbiorów, włączyła do swojej oferty także usługi hotelarskie. Mowa o ukrytej w malowniczej Walii Bibliotece Gladestone’a, której historia sięga aż 1902 r. William Ewart Gladstone, czterokrotny premier Wielkiej Brytanii oraz zapalony wielbiciel książek, postanowił stworzyć bibliotekę z dala od miejskiego zgiełku, w miejscu urokliwym oraz cichym, które sprzyjałoby refleksji i zdobywaniu wiedzy. Zgodnie z wolą założyciela, biblioteka miała również udostępniać swoim czytelnikom możliwość korzystania z noclegu, z czego wywiązuje się po dziś dzień. Pokój można wynająć za 69 funtów, a śniadania są wliczone w cenę. Oczywiście w czasie pobytu, goście mają dostęp do czytelni (do godziny 22:00), oraz mogą zabrać dowolną książkę do swojego pokoju. Zobaczcie, jak wyglądają pokoje i sama biblioteka:


Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek

Pamiętacie jeszcze takie specjalne miejsce w holu naszej szkoły, które służyło do wzajemnego wymieniania się książkami? Dzisiaj, ze względów bezpieczeństwa, świeci ono pustkami. I choć akcja „Uwolnij książkę” musiała zostać zaniechana, to nadal możecie wziąć udział w bookcrossingowej zabawie, tyle że w wydaniu wirtualnym! 16 czerwca, z inicjatywy Fundacji Bookcrossing Polska, obchodzimy Święto Wolnych Książek. Jak wziąć w nim udział? Wbrew pozorom, to nic trudnego :)! Wystarczy, że zrobicie zdjęcie lub nagracie filmik z waszymi ulubionymi książkami w rolach głównych. Możecie także przeczytać fragment książki (podając tytuł oraz autora). Wszystkie posty z filmami oraz zdjęciami należy oznaczyć specjalnym hashtagiem #swietowolnychksiazek oraz #bookcrossing na Facebooku lub Instagramie do dnia 21 czerwca. Po zakończeniu obchodów, na stronie fundacji Bookcrossing Polska (www.bookcrossing.pl) opublikowane zostanie podsumowanie tegorocznego Święta Wolnych Książek. Kto wie, może podsumowanie zostanie okraszone Waszymi zdjęciami/filmami? 🙂


O bezpiecznym Internecie słów kilka

W ostatnim czasie chyba każdy z nas stał się swoistym ekspertem od komputerów i Internetu 🙂 – zdalne lekcje, rozmowy z przyjaciółmi za pośrednictwem komunikatorów… niespodziewanie, spora część naszego życia została przeniesiona do wirtualnej rzeczywistości. Z uwagi na fakt, że coraz więcej czasu spędzamy przed monitorem, tym bardziej powinniśmy wyczulić się na to, jak bezpiecznie poruszać się po środowisku cyfrowym. Na miły i bezpieczny początek weekendu, przedstawiamy Wam prezentację przygotowaną przez portal „Biblioteka w Szkole”, któremu serdecznie dziękujemy za udostępnienie prezentacji:


Trwa XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem: „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”, po raz pierwszy zorganizowany w przestrzeni wirtualnej. Z tej okazji Fundacja ABCXXI wraz z Biblioteką Narodową, Polskim Komitetem Olimpijskim oraz Fundacją WWF Polska przygotowały dla swoich małych czytelników ogrom atrakcji! Zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem imprez :)! Większość z atrakcji odbywa się poprzez streamowanie wywiadów oraz sesji czytelniczych na Facebooku Fundacji ABCXII Cała Polska Czyta Dzieciom.

3 czerwca (śr) – Dzień z żubrem

10.00 – 11.00 – spotkanie z dr Tomaszem Samojlikiem; opowieści o żubrach puszczańskich, książkowych i komiksowych:
Tomasz Samojlik na żywo
nagranie o serii książek o Żubrze Pompiku
nagranie o żubrzych komiksach oraz o wyginięciu i restytucji żubra

14.00 – FB – pogadanka Doroty Sumińskiej o żubrach  

18.00 – FB – Tomasz Samojlik czyta fragmenty „Żubra Pompika”

4 czerwca (czw) –Dzień niedźwiedzia

10.00 – FB – spotkanie z Łukaszem Wierzbickim i niedźwiedziem Wojtkiem – bohaterem książki „Dziadek i niedźwiedź”

14.00 – FB – pogadanka Doroty Sumińskiej o niedźwiedziach dużych i małych

5 czerwca (pt) – Dzień z owadami

10.00 – FB – Opowieść o wyjątkowym Świerszczyku, który zamieszkał w redakcji i ukochał zapach papieru…

14.00 – FB – Dorota Sumińska w rozmowie o owadach oraz film stworzony przez Pana Poetę pt. „Życie w ulu”

18.00 – FB – Dorota Koman prezentuje książkę „Pszczoły” Piotra Sochy

6 czerwca (sb) – Dzień wilka

12.00 – FB – prof. Grzegorz Leszczyński opowie o wilku w literaturze dla dzieci i młodzieży

15.00 – FB – Adam Wajrak o wilkach w puszczy oraz w jego książce pt. „Wilki”

7 czerwca (nd) – Dzień konia

12.00 – FB – o koniach opowie Ula Kowalczuk, amazonka, właścicielka konia Tiszmena, autorka kompendium: „Koń jaki jest każdy widzi – czyli alfabetyczny zbiór 300 konizmów”

15.00 – FB – Dorota Sumińska o koniach i ich hodowli

18.00 – FB – Edyta Jungowska opowiada i czyta o koniach z książek: „Pippi Pończoszanka” oraz „Doktor Dolittle”


Dzień Dziecka


Lokalnie i… wirtualnie! 🙂

Ostatnio zwiedzaliśmy najdalsze zakątki świata. Dzisiaj zostajemy w temacie odkrywania nowych i ciekawych miejsc, ale dla odmiany skupimy się wyłącznie na Polsce. Co powiecie na wirtualną wycieczkę do Muzeum Powstania Warszawskiego? A może pokażecie rodzicom Kopalnię Soli w Wieliczce? Jeśli nie chcecie zapuszczać się zbyt daleko, czeka na Was także Zameczek Myśliwski w Promnicach oraz Muzeum Zamkowe w Pszycznie. Wybór należy do Was! Niemniej gorąco zachęcamy do spędzenia nadchodzącego weekendu z kulturą w tle!


Wirtualny przedsmak wakacji

Wielkimi krokami zbliżają się do nas wakacje! 🙂 I choć w dzisiejszych, nietypowych okolicznościach o dalekich podróżach możemy raczej zapomnieć, to nic nie stoi na przeszkodzie, by odbyć taką podróż za pośrednictwem swojego komputera, telefonu, czy tabletu! Poniżej znajdziecie link do serwisu Airpano, który udostępnia możliwość zobaczenia najciekawszych zakątków świata! Zapnijcie wirtualne pasy i zwiedzajcie! 🙂


Najpiękniejsze biblioteki dziecięce na świecie

Jak wygląda Wasza biblioteka marzeń? Znajduje się w kilkupiętrowym gmachu? A może jest niewielka, ale przytulna? Obecnie architekci dokładają wszelkich starań, by zaadaptować pomieszczenia biblioteczne do potrzeb najmłodszych czytelników. Niejednokrotnie słuchają także ich potrzeb! Dinozaury w bibliotece? Proszę bardzo! Pomieszczenie wzorowane na afrykańskim safari? Nic trudnego! Poniżej znajdziecie zestawienie najpiękniejszych bibliotek dla dzieci na całym świecie!

Oddział biblioteki dziecięcej, znajdujący się w piwnicy Biblioteki Narodowej w Singapurze. To pierwsza biblioteka dziecięca na świecie, która powstała wyłącznie z materiałów nadających się do recyklingu, w tym z 3000 plastikowych butelek, zebranych z sąsiednich szkół publicznych.

Biblioteka Dziecięca w Muyinga (Burundi). Stanowi ona część szkoły dla dzieci niesłyszących. Powstała głównie dzięki materiałom pozyskiwanym lokalnie – drewnie, utwardzanym blokom ziemi oraz linom, dzięki którym powstał niesamowity, podwieszany hamak!

Dział dziecięcy w Bibliotece Publicznej w Brentwood, Tennessee (USA).

Publiczna Biblioteka Dziecięca w Cerritos (Kalifornia, USA).. To właśnie tutaj dzieci mogą podziwiać model Tyranozaura!

Muzeum i Biblioteka Książek Obrazkowych dla Dzieci w Iwaki (Japonia).


Wirtualne Targi Książki BookTarg

W czasach, gdy życie kulturalne w całości przeniosło się do sieci, platforma Allegro, Legimi oraz portal społecznościowy Lubimyczytać.pl łączą siły, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom setek czytelników. Pod patronatem Polskiej Izby Książki oraz Warszawskich Targów Książki, powstały pierwsze w Polsce, całkowicie wirtualne Targi Książki! Z tej okazji przygotowano dla fanów literatury wiele atrakcji, w których można uczestniczyć nie ruszając się z domu. Szczególnie zapraszamy Was na spotkanie online z Rafałem Kosikiem, autorem lektury dla klas 6 pt. „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”, które odbędzie się 22 maja o godzinie 12:00. A jeśli jesteście fanami fantastyki, to z pewnością znacie książki dla młodzieży autorstwa Trudi Canavan, której będzie można posłuchać już w niedzielę 24 maja o godzinie 15:00. Aby uczestniczyć w spotkaniu, należy wejść w link poniżej i kliknąć w odnośnik „Dołącz teraz”, przy interesującym nas wydarzeniu.


Harry Potter z Polski

Czy wiecie, że bohater literacki zwany Harrym Potterem pojawił się w Polsce już w 1972 r.? Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak! Sprawcą całego zamieszania jest mało znany, polski poeta i prozaik, Jan Rostworowski, który opublikował jedno ze swoich opowiadań na łamach popularnego ówcześnie „Życia literackiego”. Dzisiaj, prawdopodobnie nikt nie zwróciłby już na nie uwagi, gdyby nie tytuł – „Harry Potter”, który współczesnym czytelnikom kojarzyć się może wyłącznie ze światem magii i czarodziejów. To naprawdę wyjątkowy zbieg okoliczności, ale poza imieniem i nazwiskiem, bohaterowie, którzy wyszli spod piór J.K. Rowling oraz Jana Rostworowskiego, nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego. Nasz polski Harry Potter na co dzień pracuje jako sklepikarz i wiedzie iście mugolski żywot. Wyglądem także nieszczególnie przypomina znanego czarodzieja z blizną:

wygląda na siedemnastkę, a może przypadkiem ma o dwa lata więcej. Jest drobny, uczesany w grzywkę w koloru piasku, z rudawym połyskiem, kiedy patrzyć pod światło.

Dzięki uprzejmości Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej, możemy zapoznać się z przygodami polskiego Harrego Pottera, czy też Heńka Garncarza! 🙂 Po wejściu na stronę wystarczy kliknąć w odnośnik „pokaż treść” i przejść do strony nr 10.


Biblioteki świata w 360°

Zapraszamy Was do odbycia wyjątkowej, wirtualnej podróży po ciekawych bibliotekach świata! I to w 360° . Wystarczy kliknąć w odnośnik do filmu i bez skrępowania rozglądać się po bibliotece za pomocą myszki. Pierwsza propozycja, to oksfordzka biblioteka akademicka, którą możecie już znać, ale nie do końca zdajecie sobie z tego sprawę. Jej pomieszczenia wykorzystano bowiem przy kręceniu filmów o „Harrym Potterze”, więc śmiało możemy ją także nazwać biblioteką Hogwartu:

A teraz pora na największą bibliotekę na świecie, której zbiory liczą około 162 milionów różnego rodzaju dokumentów! I która zatrudnia ponad 3 tysiące pracowników! Mowa o amerykańskiej Bibliotece Kongresu, ulokowanej w stanie Waszyngton, która pełni funkcję biblioteki narodowej USA.

Mamy również coś z naszego podwórka! Najstarsza biblioteka publiczna w Polsce, czyli biblioteka Raczyńskich, której powstanie ufundował Edward Raczyński w 1829 r., nadając jej jednocześnie publiczny charakter, poprzez umieszczenie w statucie następujących słów:

„Przeznaczeniem Biblioteki Raczyńskich jest aby w czytelni, która w tejże będzie urządzoną, każdy bez różnicy osób w dniach i godzinach oznaczonych miał prawo z niej korzystać”.

A na koniec, po wirtualnych spacerach w kuluarach rzeczywistych bibliotek, pora na prawdziwie wirutalną, ale nie mniej imponującą bibliotekę. „The Uncensored Library”, czyli Biblioteka bez cenzury, została zbudowana przez 24 graczy z 16 różnych krajów w grze Minecraft. Podczas gdy większość z nas mieszka w krajach, gdzie wolność słowa jest uważana za podstawowe prawo człowieka, na świecie wciąż są miejsca, gdzie za mówienie prawdy można trafić nawet do więzienia. Z pewnością pamiętacie odbywający się w naszej szkole, coroczny Maraton Pisania Listów, zainicjowany przez Amnesty International. „The Uncensored Library” przyświeca dokładnie taki sam cel – obrona praw człowieka i przeciwstawianie się ich naruszeniom. Wirtualna biblioteka została udostępniona na otwartym serwerze dla graczy Minecraft na całym świecie. Znajdują się w niej książki oraz artykuły ocenzurowane w krajach ich pochodzenia. Zresztą, zobaczcie sami:


Garść powodów, dla których warto czytać

Francuski pisarz Daniel Pennac, w jednej ze swoich książek, trafił chyba w samo sedno problemu, który od pokoleń trawi wielu nastolatków, zmagających się z kanonem lektur szkolnych:

Czasownik „czytać” nie znosi trybu rozkazującego. Niechęć tę dzieli z kilkoma innymi: czasownikiem „kochać”, z czasownikiem „marzyć”. Rzecz jasna, zawsze można spróbować. Proszę bardzo: „Kochaj mnie!”, „Marz!”, „Czytaj!”, „Czytaj! No czytajże, na litość boską, rozkazuję ci czytać!”


Musicie jednak pamiętać, i tutaj wkracza kolejna złota myśl, że „punkt widzenia zależy od punktu siedzenia”. Jeśli zatem przemodelujecie swój pogląd na czytanie i zaczniecie je postrzegać, jako coś rozwijającego, co może przynieść Wam realne korzyści w przyszłości, nie tylko łaskawszym okiem spojrzycie na szkolne lektury, ale także odnajdziecie wiele wspaniałych książek, których dobre rady i mądrości będą Wam towarzyszyć przez wiele lat. W tym celu zachęcamy do zapoznania się z prezentacją, powstałą dzięki materiałom udostępnionym przez portal „Biblioteka w szkole”:


Książki dla dzieci z dawnych lat, czyli co czytali nasi przodkowie

W ramach XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, zapraszam Was w podróż do dawnych lat. Młodsi uczniowie, na wieść o tym, że nie znam powieści z serii „Dziennik cwaniaczka” lub nie do końca orientuje się w książkowym uniwersum gry „Minecraft”, pytają zdziwieni: To co pani czytała, jak była pani mała? Zdziwienie nie trwa jednak długo, bo po wymienieniu takich tytułów, jak: „Dzieci z Bullerbyn”, „Chatka Kubusia Puchatka”, czy „Harry Potter”, okazuje się, że wcale nie są to jakieś nieznane, przestarzałe powieści, a ich bohaterowie do dzisiaj zaskarbiają sobie sympatię dzieci. Ale czy tak było od zawsze? Co czytali nasi pradziadkowie i prababcie? Czy ich książki również miały kolorowe obrazki i duże literki? Dzięki Polonie, czyli największej bibliotece cyfrowej w Polsce, możemy z łatwością dotrzeć do tych informacji. Biblioteka Narodowa, we współpracy z innymi bibliotekami, digitalizuje swoje zbiory, czyli przetwarza tradycyjne, drukowane książki do postaci cyfrowej, przez co możemy je oglądać na ekranie swojego komputera, tabletu, czy telefonu! To naprawdę wspaniała okazja, by cofnąć się w czasie i rozsmakować się w historii czytelnictwa (zgodnie z tegorocznym hasłem XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek – „Zasmakuj w bibliotece” 🙂 ).

Kliknijcie śmiało na stronę powyżej, by zobaczyć ją w większym rozmiarze i przeczytać wierszyk. To pierwsza strona powieści dla dzieci zatytułowanej „Podróż koleją do babuni”, która została wydana w 1930 r. Kto jest dobry z matematyki niech policzy, ile to lat temu! W książce znalazło się także miejsce na reklamę cukierków firmy E.Wedel, która produkuje swoje słodkie wyroby po dziś dzień. Jeśli jesteście spostrzegawczy, z pewnością zwróciliście uwagę na słowo „świeżem”, które pojawiło się w reklamie. Ktoś wydrukował książkę z błędem ortograficznym? Nie do końca. Musicie pamiętać, że język polski, tak jak każdy inny język, ulega ciągłym zmianom. Niektóre słowa wychodzą z użytku, ustępując miejsca innym. Takie przestarzałe zwroty lub słowa nazywamy archaizmami. Przykładowo, archaizmem będzie słowo „rachować”, którego kiedyś używano w znaczeniu: liczyć, obliczać.

„Pracowite dzieci”, to książka, która została wydana okrągłe 100 lat temu! Czyli w 1920 r. W formie krótkich wierszyków przedstawia ona dzieciom sposoby na zwalczenie nudy, wśród których wymieniono: malarstwo, szycie, wycinanki, plecenie wianków oraz budowanie własnych zabawek z drewna. A jeśli już przy malarstwie jesteśmy, to warto zaznaczyć, że w tamtym czasie istniały książeczki do nauki rysunku. Nie były one może tak barwne, jak współczesne poradniki, które krok po kroku pokazują jak namalować naszą ulubioną postać z kreskówki. Zresztą zobaczcie sami:

A co jeśli któreś z dzieci chciało odnaleźć jakąś informację albo poznać znaczenie obcobrzmiącego słowa? Nie było przecież Internetu, który za sprawą kilku stuknięć w klawiaturę potrafi rozwiać wątpliwości niejednego prymusa. Z pomocą najmłodszym przychodziły encyklopedie oraz słowniki dla dzieci. Przed Wami „Encyklopedya dla dzieci”, zdecydowanie najstarsza książka w naszym dzisiejszym zestawieniu, bo wydana już w 1891 r. Przyjrzyjcie się uważnie, potraficie znaleźć jakieś archaizmy?

Jak sami widzicie, tak jak i w naszym życiu, tak i w życiu książek dużo się zmieniło. Niektóre z treści poruszanych w książkach sprzed 100 lat nie są już aktualne, a inne wręcz przeciwnie – pozostają niezmienne. Przykładem takiego uniwersalnego i ponadczasowego przekazu niech będzie dla Was wierszyk poniżej, który pochodzi z wydanej w okolicach 1900 r. książki pt. „Opowiadania mamusi. Piękne powiastki i wierszyki dla pilnych dzieci” i opowiada o… czytaniu :)!


Ogólnopolski Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek

Dzisiaj witamy się z Wami wyjątkowo, bo i okazja jest ku temu iście wyjątkowa :)! 8 maja, to coroczne święto bibliotek i bibliotekarzy zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w 1985 roku. To także data rozpoczynająca tegoroczny XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, odbywający się pod hasłem „Zasmakuj w bibliotece”. Hasło niewątpliwie wychodzi naprzeciw naszej nowej rzeczywistości, bo cóż można robić, siedząc w domu? Oczywiście czytać i… smacznie gotować :). Od przyszłego tygodnia zaglądajcie na podstronę „Biblioteka zdalnie” codziennie, będą tu na Was czekać ciekawostki z życia książek, bibliotek, a także kilka gier i zabaw. Serdecznie zapraszamy Was do wspólnego świętowania Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek! A dzisiaj, weekendowo i troszkę luźniej niż zwykle. Tak jak każda grupa zawodowa, bibliotekarze również mają swoje żarty, oto kilka z nich:


Wchodzi czytelnik do biblioteki i pyta:

– Jest książka Galla?

– Anonima? – odpowiada bibliotekarz.

– Szkoda, do widzenia.

Bibliotekarz podchodzi do czytelnika krzątającego się między półkami:

– Może pomogę, szuka pan czegoś?

– Nietzschego.

– To przepraszam.

Policjant zapisał się do biblioteki i na początek wypożyczył książkę telefoniczną.
Przy zwrocie bibliotekarka pyta:
– A ciekawa chociaż była?
– Akcja niespecjalnie, ale ilu bohaterów

A na koniec mały bonus, czyli z życia wzięte :). Długa przerwa w SP 14, do biblioteki wpada uśmiechnięty uczeń:
– Proszę Panią, bo ja przyszedłem po lekturę, tylko nie pamiętam tytułu… „Netflix, Nika i Gang Niewidzialnych Ludzi”?

Mamy nadzieję, że już wkrótce, biblioteka znowu zacznie tętnić życiem!


Rozstrzygnięcie konkursu

Miło nam poinformować o wynikach szkolnego konkursu pt. „Znawca lektur”. Razem z p. Iloną Kopańską oraz p. Marleną Biełką wyłoniłyśmy zwycięzców. Serdecznie gratulujemy nagrodzonym uczniom! Prace naszych szkolnych „znawców lektur” możecie podziwiać poniżej! 🙂

I miejsce – Emilia Rusinek, klasa 5b. Praca przedstawia Gandalfa z powieści J.R.R. Tolkiena pt. „Hobbit”.

II miejsce – Zofia Dobczyk, klasa 7a. Praca przedstawia Józefa Papkina z dramatu Aleksandra Fredry pt. „Zemsta”.

III miejsce – Antoni Kocełak, klasa 3a. Praca przedstawia tytułowego Doktora Dolittle w otoczeniu swoich rozbrykanych kompanów z powieści Hugha Loftinga pt. „Doktor Dolittle i jest zwierzęta”.

III miejsce – Kaja Bielesz, klasa 5b. Praca przedstawia dzielnego Nemeczka z powieści Ferenca Molnara pt. „Chłopcy z placu broni”.


Od pomysłu do… książki!

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak powstaje książka? Oraz w jaki sposób nasze ulubione powieści trafiają na półki księgarń i bibliotek? Często, nawet nieświadomie, lubimy w swoich głowach upraszczać ten proces i sprowadzać go wyłącznie do autora, który stawiając rzędy literek nadaje książce to, co w niej najważniejsze, czyli treść. A co z całą resztą? Przecież książka musi mieć jakąś okładkę, a jeśli jest to książka dla dzieci, to prawdopodobnie znajdą się w niej także kolorowe ilustracje. Jeśli jesteście ciekawi, jaką drogę musi przejść książka, żeby trafić od autora do czytelnika, zapraszamy do obejrzenia filmu przygotowanego przez Wydawnictwo Dwie Siostry:


Lektury w formie audiobooków na Youtubie

Jeśli macie problem z dostępnością do lektur szkolnych, serdecznie zapraszamy na kanał „Biblioteka Szkolna”, na którym udostępniono wiele książek w formie audiobooków. Znajdziecie, tam między innymi, następujące tytuły:

  • W Pustyni i w Puszczy
  • Ludzie Bezdomni
  • Ania z Zielonego Wzgórza
  • Zemsta
  • Przypadki Robinsona Crusoe
  • Tajemniczy ogród

Zapraszamy do udziału w ankiecie

Nieuchronnie zbliża się koniec przygód niesfornego psiaka Wintera, a co za tym idzie, niedługo będziemy musieli odłożyć na wirtualną półkę „Pamiętnik grzecznego psa”. Nie martwcie się jednak! To nie koniec głośnego czytania. Przed nami maj, a wraz z nim wkraczamy w świat klasyki literatury dziecięcej, ale tym razem to Wy zadecydujecie o tym, z którymi bohaterami literackimi będziemy się spotykać. Poniżej odnajdziecie krótkie opisy proponowanych książek. Zapraszamy do głosowania!

„Przygody Tomka Sawyera” Mark Twain – Tomek Sawyer to prawdziwy łobuz, i chociaż z całych sił stara się nie wpadać w tarapaty, to nieszczególnie mu to wychodzi. Razem ze swoim najlepszym kompanem, Huckiem Finnem, przeżywają niezwykłe i dostarczające dreszczyku emocji przygody.

„Pinokio” Carlo Collodi – Czy wiecie, że inspiracją do powstania słynnej bajki disneya „Pinokio”, była tak naprawdę powieść dla dzieci napisana w 1883 roku? Jeśli chcecie poznać oryginalne przygody drewnianego pajacyka, koniecznie zagłosujcie na „Pinokia”!

O czym szumią wierzby” Kenneth Grahame – Jeśli ktoś z Was tęskni za książkami z serii „Zaopiekuj się mną”, to „O czym szumią wierzby” będzie strzałem w dziesiątkę! Ta klasyczna powieść dla dzieci opowiada o perypetiach Kreta, Szczura, Ropuchy i Borsuka.


Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Drodzy książkoholicy, bibliofile i mole książkowe, jakkolwiek siebie tytułujecie, to właśnie dzisiaj jest wasz dzień! I to nie byle jaki, bo międzynarodowy! 🙂 Z tej okazji zapraszamy starszych uczniów do zapoznania się z poniższą prezentacją, przybliżającą historię Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich oraz kilka zagadnień związanych z samym prawem autorskim:

A dla młodszych – kilka gier, książkowych oczywiście!

Jeśli natkniecie się na problemy podczas zabawy z wykreślanką, śmiało kliknijcie na wykaz odpowiedzi poniżej:

Warto także wspomnieć, że to właśnie dzisiaj Biblioteka Narodowa opublikowała swój coroczny raport na temat czytelnictwa Polaków. Jeśli jesteście zainteresowani tym, ile czytaliśmy książek w 2019 r. oraz po jakie formy książek sięgaliśmy najczęściej, zapraszam do zapoznania się z raportem:


#PolećDalej z CzytajPL!

Serdecznie zapraszamy do włączenia się w akcję #PolećDalej z CzytajPL. Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury Unesco, wraz z platformą Woblink stworzyli specjalną edycję swojej corocznej akcji. Dzięki uprzejmości wielu wydawców, na platformie Woblink udostępniono wszystkim czytelnikom 30 darmowych książek w formie ebooków oraz audiobooków. Akcja trwa od 15 kwietnia do 3 maja. Wyselekcjonowane tytuły są naprawdę różnorodne – zarówno starsi, jak i młodsi uczniowie znajdą coś dla siebie, ale z naszej strony polecamy przede wszystkim:

„Jaś i Janeczka” Annie M.G. Schmidt – Znacie ich? Oto Jaś i Janeczka – para nierozłącznych przyjaciół. Są ciekawscy, mają szalone pomysły i mnóstwo przygód. Bawią się, rozrabiają i razem odkrywają świat.Napisane prostym językiem opowiadania o ich codziennych perypetiach to klasyka niderlandzkiej literatury dziecięcej.

„Amelia i Kuba. Godzina duchów” Rafał Kosik – książka adresowana jest do odbiorców w wieku 7-11 lat. Niecodzienną jej cechą jest to, że ma dwie wersje – opowiadana jest bowiem z punktu widzenia dwójki bohaterów. Aby poznać wszystkie szczegóły najlepiej przeczytać obie wersje. Różni ludzie mogą zupełnie inaczej oceniać, czy interpretować te same zdarzenia. Jednak każda z wersji osobno również jest ciekawą lekturą. Rzecz dzieje się w nawiedzonym domu – ale, jak na dzisiejsze czasy przystało, ów dom to nie stary pałac, lecz nowo wybudowany apartamentowiec na warszawskim osiedlu.

„Przygody Tomka Sawyera” Mark Twain – klasyka literatury młodzieżowej z trzymającą w napięciu fabułą i ponadczasowym humorem. Jeżeli jeszcze nie znacie zabawnych, a czasem mrożących krew w żyłach perypetii Tomka i jego przyjaciół, koniecznie zabierzcie się do lektury.

„Supercepcja. Początek” Katarzyna Gacek – A gdybyście mogli usłyszeć, jak bije serce wiewiórki w parku? Albo bezszelestnie wspiąć się po gładkiej metalowej ścianie? A może wytropić dowolną osobę na podstawie… jej drugiego śniadania? Julka, Klara i Tymon poznają się przez przypadek, jednak jest coś, co ich łączy: wszyscy mają pewien tajemniczy dar. Sprawia on, że mogą dokonywać niemożliwego, ale i sprowadza na nich mnóstwo kłopotów. Być zwyczajnym nastolatkiem z niezwykłymi zdolnościami – to nie takie proste, jak się wydaje!

„Strażnicy Starego Lasu” Grzegorz Gajek – czy są w naszej szkole amatorzy literatury fantasy? Pytanie wyjątkowo retoryczne, bo to właśnie fantasy jest jednym z najbardziej obleganych działów wśród uczniów klas 4-8. Tym chętniej zapraszamy Was w podróż do Starego Lasu, który spowiła gęsta mgła, zwiastująca nie tylko kłopoty, ale i wielką przygodę.

Dokładne instrukcje, dotyczące wzięcia udziału w akcji, znajdują się na oficjalnej stronie organizatorów


„Pamiętnik grzecznego psa” do posłuchania w Microsoft Teams

Po przerwie świątecznej wkraczamy w świat książek z jeszcze większą werwą! Zapraszamy wszystkich fanów czworonogów do odsłuchania książki pt. „Pamiętnik grzecznego psa”, której fragmenty będą cyklicznie pojawiać się w zespole „Biblioteka 1-3” na platformie Microsoft Teams. „Pamiętnik grzecznego psa”, to pełna humoru opowieść o niesfornym psiaku, który musi zmierzyć się z wieloma niedogodnościami na swój własny, pieski sposób. Zapraszamy do wspólnego słuchania!

Wszystkie fragmenty książek udostępniamy w porozumieniu z Wydawnictwem Literatura, któremu raz jeszcze serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji zdalnych działań biblioteki szkolnej!


Darmowy dostęp do wybranych komiksów Marvela

Dzisiaj coś dla starszych uczniów. Czy są wśród Was fani komiksów Marvela? A może dotychczas ograniczaliście się do śledzenia przygód superbohaterów w filmach? Pora to zmienić! Wydawnictwo Marvel, w ramach zachęcania swoich czytelników do pozostania w domach, udostępniło za darmo kilka ze swoich kultowych komiksów. Wystarczy wejść w poniższy link, wybrać interesujący nas tytuł i kliknąć w odnośnik „read now”.

Oczywiście wszystkie komiksy są udostępnione w języku angielskim, dlatego tym goręcej zachęcamy do czytania i szlifowania swojego języka. Dodatkowo Wydawnictwo Marvel zapowiedziało, że 4 maja nastąpi rotacja darmowych tytułów i obecnie dostępne komiksy zostaną wymienione na inne.


Zapraszamy do udziału w szkolnym konkursie „Znawca lektur”!


Głośne czytanie w Microsoft Teams!

Serdecznie zapraszamy do odsłuchania czytanych na głos fragmentów książek w zespole „Biblioteka 1-3”. Aby to zrobić, wystarczy kliknąć w zakładkę „Pliki” i wybrać interesujący nas fragment. W tym tygodniu poznajemy się z retoryką, czyli sztuką ładnego i skutecznego posługiwania się mową. Każdy z przeczytanych fragmentów opatrzony został krótkim podsumowaniem, które widnieje na kanale „Retoryka dla dzieci – głośne czytanie”. Zachęcamy do słuchania!


Wszystkie fragmenty książek udostępniamy w porozumieniu z Wydawnictwem Literatura, któremu raz jeszcze serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji zdalnych działań biblioteki szkolnej!


Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka

Na dobry początek tygodnia zachęcamy wszystkich rodziców do zapoznania się z darmową publikacją, wyjaśniającą, jakie znaczenie dla rozwoju dziecka niesie za sobą lektura książki:

W ramach uzupełnienia i zachęty do rodzinnego czytania, udostępniamy także kilka opowiadań ze znanej serii dla dzieci pt. „Basia”, którymi wydawnictwo Egmont podzieliło się z czytelnikami w ramach akcji #zostańwdomu. Zapraszamy do wspólnej lektury!


Seria książek „Operacja Hydra” za darmo do pobrania!

A teraz gratka dla nieco starszych czytelników. Autor książek przygodowych, Krzysztof Petek, w ramach akcji #zostańwdomu udostępnił swoim czytelnikom aż 6 książek wchodzących w skład serii „Operacja Hydra”. Można je pobrać w formacie PDF klikając w poniższy link, a następnie w zakładkę „Udostępnione”:

Seria Operacja HYDRA ukazuje młodzieży zagrożenia, które realnie wokół nas istnieją. Ktoś powiedział: „Lepiej walczyć z diabłem, którego się zna, niż grać w kości nie wiadomo z kim”. Dlatego autor nazywa po imieniu niebezpieczne środowiska i zachowania, pokazując jednocześnie szesnastoletnich ludzi, którzy stawili im czoło. I wygrali, ratując życie innym.

Serdecznie zapraszamy do lektury!


Drodzy Rodzice i Uczniowie!

Wydawnictwo Olesiejuk udostępniło na swojej stronie darmową książkę elektroniczną o koronawirusie – „Masz tę moc!”. Książka jest dla dzieci i dla tych, którzy potrzebują wytłumaczyć najmłodszym w sposób jasny, zrozumiały i przede wszystkim spokojny czym jest koronawirus i co robić, by się przed nim ustrzec. Serdecznie zapraszamy do pobrania książki:


Drodzy Uczniowie!

W dobie komputerów warto czasem dać odpocząć swoim oczom  i przerzucić się na bardziej archaiczne medium, jakim jest radio :)! Poniżej przedstawiam Wam ofertę Polskiego Radia w ramach akcji #zostańwdomu. Zachęcam do skorzystania:

W Programie 1 Polskiego Radia można słuchać codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 10:35 „Kapitana Nemo – władcę mórz”, czyli adaptację „20 000 mil podmorskiej żeglugi” Juliusza Verne’a.

W Programie 2 Polskiego Radia od 6 kwietnia codziennie o godz. 15:00 będzie można wysłuchać „Mistrza i Małgorzatę” w interpretacji Marka Kondrata.

Radiowa Trójka zaprasza na emisję powieści w odcinkach dla młodzieży „Banda Michałka” Ewy Karwan-Jastrzębskiej. Emisja codziennie o godz. 13:45, a czytają Maria Seweryn i Maria Paszek.

Cały czas w Programie 3 Polskiego Radia można również słuchać „Akademii Pana Kleksa” Jana Brzechwy (od poniedziałku do piątku o godz. 10:30, czyta Piotr Fronczewski).

Ponadto wszystkie programy Polskiego Radia – w tym również cyfrowa Czwórka i Polskie Radio Dzieciom – w codziennych poleceniach kulturalnych podpowiadają słuchaczom najciekawsze wydarzenia kulturalne dostępne online.