Kulturalnie i za darmo

Drodzy Rodzice, Kochani Uczniowie,

przygotowaliśmy dla Was zestawienie spektakli teatralnych, które będą nieodpłatnie dostępne lub odtwarzane na żywo w Internecie w kwietniu.

Zachęcamy gorąco do takiej formy edukacji i spędzania czasu. Spektakle teatralne pozwalają uciec na chwilę od rzeczywistości, a dobry spektakl jest w stanie sprawić, że długo po jego obejrzeniu będzie obecny w naszej pamięci. Ma to związek z inteligencją emocjonalną i twórczym myśleniem, które sztuki sceniczne z pewnością w nas rozwijają.

Pamiętajcie, dostęp do spektaklu bywa jednorazowy – na żywo lub aktywny najwyżej kilkadziesiąt godzin. Może nie być dostępny przed, jak i po ogłoszonej dacie.

Nie przegap terminów!

Miłego oglądania. A oto lista spektakli:

  1. Spektakl dla dzieci „Jacek i Placek” Teatru Mer ONLINE – 11 kwietnia o 13.00

To ciepła opowieść o chłopcach uciekających od codziennych obowiązków w poszukiwaniu beztroskiej krainy z marzeń.
Spotkania z bobrem, pelikanem, osłem, czy kobietą na wzgórzu uczą dzieci szacunku do pracy, miłości do bliskich i tego, że “nie wszystko złoto, co się świeci”. Po powrocie do domu chętnie się uczą, pomagają matce, a przy pracy nucą: “Nie trzeba aż księżyca z nieba kraść, żeby się prawdą najpiękniejsza stała baśń!”.
Przedstawienie zostało wyróżnione na festiwalu World Festival of Puppet Art Prague 2004 oraz zdobyło nagrodę główną na festiwalu ” Dziecięce Lato Teatralne ” Warszawa 2004.

  1. Spektakl online dla dzieci – „Na tropie zaginionej opowieści” – 11 kwietnia o 16.00

„Na tropie zaginionej opowieści” – w Narodowej Bibliotece Bajkowej co roku odbywa się remanent. Trzy wesołe Mole Książkowe zapisują, odpisują, liczą, przeglądają i sprawdzają stan wszystkich książek. Podczas kolejnego, codziennego dnia w pracy, Mole odbierają tajemniczy anonimowy telefon. W nocy z półek spadają wszystkie książki, a Wersik skarży się na strasznie dziwaczne koszmary. Efektem tych tajemniczych wydarzeń jest zniknięcie pewnej bardzo starej i cennej książki. Dzielna Zakładka postanawia wszcząć śledztwo i ruszyć tropem poszlak. Zanim jednak Molom Książkowym uda się rozwikłać zagadkę, będą musiały stawić czoła niecodziennym wydarzeniom i niezwykłym postaciom.

Oprócz wartości artystycznych pobudzających oraz kształtujących wrażliwość młodego człowieka, spektakl ten propaguje polską literaturę piękną dla dzieci.

  1. (Nie)brzydkie Kaczątko – spektakl dla dzieci (dostępny od 11 kwietnia od g. 16.00 do 17 kwietnia do g. 19.00)

Spektakl o samotności, ale i o odnalezieniu własnej drogi, o odwadze i pięknej przemianie.
To dobrze znana historia o brzydkim kaczątku, oparta na klasycznej baśni Hansa Christiana Andersena w autorskiej oprawie.
Brzydkie Kaczątko odrzucone przez swoich przyjaciół z podwórka, wyrusza w podróż, aby znaleźć swoje miejsce na ziemi. Podczas podróży wiele razy trafia na różne przeszkody, ale okazuje się, że nie ma sytuacji bez wyjścia…otóż zawsze jest jakiś sposób na kłopoty.
O tym właśnie przekonuje się Kaczątko podczas spotkania z zabawnymi Duchami Jankiem i Zenkiem oraz gdy nieoczekiwanie wpada na Myśliwego Pif Pafa i jego psa.
Na szczęście zawsze na naszej drodze pojawia się ktoś życzliwy, kto chce nam pomóc. I tak dzieje się również w przypadku Kaczątka, któremu pomaga m.in. Polna Mysz oraz doktor Dzięcioł, który przywróci Kaczątku wiarę w siebie.

  1. Spektakl dla dzieci pt. „Wars i Sawa” Teatru Igraszka – 18 kwietnia o 13.00

W legendzie o powstaniu Warszawy występują piękne lalki teatralne, a historia opowiadana jest z wykorzystaniem licznych piosenek i dźwięków, które pozwolą zagłębić się dzieciom w świat prastarej baśni. Spektakl jest zrealizowany w formie klasycznego teatru lalek, jednak w świat baśni wprowadza dzieci postać narratora, który jest w żywym planie.

Dawno temu, nad Wisłą żył zły czarodziej, który gardził wszystkimi stworzeniami, ale najbardziej na świecie nienawidził ptaków. Mieszkała w tej krainie również piękna Sawa, która właśnie ptaki kochała najmocniej. Pewnego razu stanęła w obronie skrzydlatych przyjaciół i czarodziej zamienił ją w syrenę. Nieopodal żył również rybak Wars, który na swej pierwszej wyprawie złowił Suma, darował mu jednak życie, w zamian dowiedział się od niego o zniewolonej dziewczynie. Wars musi dopłynąć do Wiklinowej Wyspy, gdzie poznaje Wietrznego Ptaka, ten niezwykły kompan pomaga mu pokonać potwora i oswobodzić Sawę.

  1. Spektakl dla dzieci ” Legenda o Smoku Wawelskim” Teatr Prima – 25 kwietnia o 13.00

Przygody dzielnego Szewczyka, któremu dzięki wrodzonemu sprytowi i pomysłowości udało się pokonać groźnego Smoka.
Historia pokazana z ogromną dawką humoru, piękną oprawą muzyczną i wykorzystaniem dużych, kolorowych form plastycznych – niezwykle efektowna lalka imitująca Smoka, lalki tupu mupety, oraz aktorzy w żywym planie.

W spektaklu wykorzystano różnorodne techniki teatralne np. ta sama postać – Wanda – grana jest przez dwie kukiełki (różnej wielkości), lalkę typu mupet, a w finałowej scenie aktorkę w żywym planie. To wszystko potęguje wrażenie bajkowości, „magiczności” i stymuluje rozwój dziecięcej kreatywności i wyobraźni.

Przedstawienie posiada wiele walorów edukacyjnych. Rycerze , którzy stają do walki ze Smokiem to przedstawiciele różnych nacji. W humorystyczny sposób zostały tu ujęte najbardziej charakterystyczne dla danego kraju zwyczaje i atrybuty. Dzięki temu dzieci bardzo szybko zgadują skąd wywodzą się kolejne – przybywające do nich postacie.

Zastosowanie różnych technik teatralnych, pomysłowy i niezwykle zabawny scenariusz, wątki interaktywne, które pozwalają na czynne angażowanie publiczności do powierzanych jej zadań sprawiają, że spektakl zaspakaja potrzeby różnorodnych grup wiekowych. Maluchy, a także ich opiekunowie i rodzice z pewnością odnajdą tu „coś” – co pozwoli im przeżyć niezapomnianą „teatralną przygodę”.

  1. Ala na tropach recyklingu | Spektakl dla dzieci [online] – 22 kwietnia o 19.00 (dostępny 48h)

Mamy dla Was pomysł na wspaniałą zabawę dla tych starszych i tych najmłodszych!
Wspólnie z Fundacja RECAL w ważny dla każdego z nas Międzynarodowy Dzień Ziemi przygotowaliśmy na fb i yt transmisję ekologicznego spektaklu teatralnego Ala na tropach recyklingu, w którym mała dziewczynka Ala poznaje sekrety (i zalety!) selektywnej zbiórki opakowań, wprowadzając widzów w świat wartości takich jak przyjaźń, pogoda ducha oraz aktywność fizyczna.
Swoimi działaniami spróbuje przekonać kolegę, że ruch, zdrowe odżywianie oraz dbanie o środowisko to dobry i prosty sposób, aby być zdrowym, a także szczęśliwym. Pomogą jej w tym przyjaciele: Puszka Pusia, Alugator, Wiewiórka oraz Gnieciuch Plastinek.
W trakcie przedstawienia poruszymy takie tematy jak: ekologia, segregacja odpadów, recykling, aktywny tryb życia, zero waste. Wszystko po to, aby pokazać dzieciom, jak ważny jest zdrowy tryb życia oraz dbanie o środowisko naturalne.
Spektakl w ciekawy sposób zachęca do recyklingu i rozwijania świadomości ekologicznej już od najmłodszych lat. Kierowany jest do rodziców i dzieci od 3 roku życiu. Czas trwania spektaklu to około 40 minut, w sam raz, aby najmłodsi mogli go obejrzeć z zaciekawieniem, a rodzice odpocząć po tygodniu wypełnionym pracą.
W spektaklu wystąpią toruńscy aktorzy: Damian Droszcz oraz Agnieszka Zakrzewska.