12 KWIETNIA DNIEM CZEKOLADY

Uwielbiana na całym świecie od ponad 200 lat pojawia się w coraz to nowych odsłonach: ciastka,batony lody,a nawet mydło czy masaż.. Czekolada długo czekała na swiatowe odkrycie. Co prawda napojem czekoladowym rozkoszowali się już Majowie i Aztekowie, ale ziarna kakaowca dopiero w XVw przywiózł do Europy Krzysztof Kolumb  z jednej ze swoich wypraw. Nastepnie minąć musiało kilkaset lat, zanim w Niemczech powstała pierwsz tabliczka czekolady.

W Polsce najpopularniejszą czekoladą jest czekolada mleczna, zawierająca mleko w proszku. Zawartość kakao w takiej czekoladzie nie przekracza 50 procent. Ale to właśnie czekolada gorzka jest najzdrowszym rodzajem tego rodzaju słodyczy. Zawiera ona masło kakaowe i ponad 70 proc. miazgi kakaowej. Wyróżnić można również czekoladę białą, która nie zawiera proszku kakaowego. W najlepszych czekoladach jest tylko około 33 proc. masła kakaowego.

ZALETY JEDZENIA CZEKOLADY:

Udowodniono, że czekolada ma właściwości medyczne. Jest źródłem wielu substancji, które mają pozytywne działanie na organizm: magnez, żelazo, potas, błonnik oraz przeciwutleniacze. Czekolada wpływa na pozytywne samopoczucie, dodaje energii i relaksuje.

 Zawiera witaminy: A, B1, B2, B3, E i PP.

Ciemna czekolada jest dobra dla serca, pozytywnie wpływa na układ krążenia, poprawia także pamięć i funkcjonowanie mózgu, poprawia nastrój. Codzienne spożywanie 7 gramów gorzkiej czekolady skutecznie chroni układ krwionośny. Zmniejsza ryzyko zawału serca, chorób nowotworowych oraz pobudza pracę nerek.

Na całym świecie ludzie wydają na ten smakołyk ponad 7 miliardów dolarów rocznie.

 Obliczono, że statystyczny Polak zjada rocznie około 60 tabliczek czekolady.

  • Skąd pochodzi czekolada?

FILM – JAK POWSTAJE CZEKOLADA                                                   

  • Tajemnica produkcji czekolady

Jak powstają czekoladowe figurki? –

Słodkość z certyfikatem

Wybierając tabliczkę czekolady, warto zwrócić uwagę na certyfikat UTZ. Certyfikat ten dla wyrobów czekoladowych (a także kakao  i herbaty) potwierdza przestrzeganie dobrych praktyk rolniczych na plantacjach kakaowców. Dzięki wsparciu plantatorów w zakresie edukacji, mogą oni oferować lepszej jakości kakao, a co za tym idzie – doskonały produkt finalny. Certyfikat UTZ potwierdza także, że dana uprawa kakaowców odbywa się z poszanowaniem godności ludzkiej.

PAMIĘTAJCIE !

CZEKOLADA ZJADANA W DUŻYCH ILOŚCIACH GROZI OTYŁOŚCIĄ ORAZ INNYMI CHOROBAMI.

W SPOŻYWANIU CZEKOLADY NALEŻY ZACHOWAĆ UMIAR.

Tą formę czekolady zalecamy bez ograniczeń 😊

  • Chocolate choco choco –taniec z pokazywaniem