Konkurs „Majowa łąka”

Konkursy – plastyczny oraz fotograficzny o nazwie „Majowa łąka” – cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów naszej Szkoły. Uczestnicy konkursów wykazali się dużą kreatywnością, oryginalnością oraz talentem w ukazaniu piękna wiosennej łąki. Poniżej przedstawiamy listę zwycięzców obu konkursów, wytypowanych przez kilkuosobowe jury.


czytaj dalej

Szkolny konkurs „pogodejmy po naszymu”

2 czerwca w świetlicy szkolnej odbył się konkurs gwary śląskiej „Pogodejmy po naszymu” dla uczniów klas 1-3.  Został on zorganizowany, aby nie zatracić swojej tożsamości i nie zapomnieć o naszej małej ojczyźnie – Śląsku. To przypomnienie tradycji, gwary – która nieraz bywa już dla nas językiem obcym – miało na celu właśnie zwrócenie uwagi na to nasze piękne miejsce na ziemi. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!!!


czytaj dalej

3 Maja

230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

Konstytucja 3 Maja była pierwszą pisaną konstytucją w Europie i drugą – po amerykańskiej – na świecie, regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Uchwalony 3 maja 1791 r. akt prawny powstał przy współpracy posłów Sejmu Wielkiego i wspierającego ich środowiska, zawierał wizję i program budowy nowoczesnego państwa i społeczeństwa. Konstytucja 3 maja m.in. zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz zapewniła chłopom ochronę państwa. Konstytucja zniosła też formalnie liberum veto.

czytaj dalej

2 Maja

2 maja świętujemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To najmłodsze z majowych świąt, ustanowione w 2004 roku. Na urzędach i domach prywatnych powiewają wtedy biało-czerwone flagi.
Flaga jest dla całego narodu wielkim symbolem jednoczącym nas wszystkich. Pod tymi barwami narodowymi walczyli żołnierze i powstańcy, sławili je artyści i poeci. Biały i czerwony są naszym wspólnym dziedzictwem, o które dbamy od najmłodszych lat.

Na pewno masz ją gdzieś w domu. Jeśli nie – uszyj z materiału lub zrób z papieru. Nieważne, czy będzie duża, czy mała: najważniejsze, że Twoja. Wywieś flagę na majówkę!

czytaj dalej

1 Maja

Święto Pracy to międzynarodowe święto klasy robotniczej, które obchodzone jest rokrocznie 1 maja, począwszy od 1890 roku. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950. Wprowadzone zostało przez II Międzynarodówkę w celu upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 roku w Chicago.  W 1886 roku właściciel firmy McCormick Harvester postanowił zmodernizować swój zakład. W tym celu zwolnił wszystkich pracowników, a na ich miejsce zatrudnił nowe osoby. Od 1 maja przez kilka kolejnych dni trwały protesty byłych pracowników. W chwili przemówienia jednego z uczestników strajku policja zaatakowała protestujących, mimo że byli oni nastawieni pokojowo. To właśnie wtedy doszło do masakry, która przeszła do historii jako Haymarket Riot 1886. Demonstracja została nazwana „Kampanią na rzecz 8-godzinnego dnia pracy”. Kilka lat po tych wydarzeniach ustalono, że 1 maja będzie dniem upamiętniającym strajk, który miał miejsce w Chicago1 maja obchodzimy także katolickie święto Józefa Rzemieślnika. W tym dniu Kościół w sposób szczególny pragnie zwrócić uwagę na pracę ludzką, zarówno w aspekcie wartości chrześcijańskich, jak i społecznych, ogólnoludzkich i narodowych.

czytaj dalej

Patriotyzm

„Polska” Ryszard Przymus

Polska – to taka kraina,
która się w sercu zaczyna.
Potem jest w myślach blisko,
w pięknej ziemi nad Wisłą.
Jej ścieżkami chodzimy,
budujemy, bronimy.
Polska – Ojczyzna…
Kraina, która się w sercu zaczyna.

czytaj dalej