Fotograficzna oferta książkowa

Czy są wśród Was miłośnicy majsterkowania?

Wszyscy znają lub spotkali się z określeniem DIY – skrót ang. do it yourself – czyli zrób to sam. Najprościej rzecz ujmując oznacza samodzielne wykonanie różnych prac bez pomocy profesjonalistów. Termin ten pojawił się już na początku XX w., zaś w języku polskim zadomowił kilkanaście lat temu. Wraz z rozwojem Internetu zaczęły powstawać różnego rodzaju blogi, filmowe instruktaże i poradniki pokazujące krok po kroku jak samodzielnie wykonać konkretne przedmioty, dokonać remontu czy drobnych domowych napraw.

Od kilku lat poza DIY możemy spotkać się również z innymi określeniami – Craft, tutorial, IKEAhacking czy handmade. Piszą o tym Majsterki w artykule „Alfabet majsterkowy… objaśniając różnice między majsterkowaniem a „ręcznymi robótkami”.

Jednak historia „jak zrobić coś z niczego” sięga czasów wcześniejszych niż Internet. Pewnie nieliczni pamiętają książkę „Zrób to sam” Adama Słodowego (o autorze poczytasz TUTAJ) oraz prowadzony przez niego program telewizyjny pod tym samym tytułem. Program od pierwszego odcinka okazał się hitem, podobnie jak książki autora. Prezentował on osobiście jak z ogólnie dostępnych rzeczy, takich jak kawałek sklejki, stary wkład do długopisu, blacha z puszki, szprycha rowerowa itp. robić przedmioty użytkowe i zabawki*.

Być może za to kojarzycie bajkę „Pomysłowy Dobromir„, którego scenariusz napisał nie kto inny, jak Adam Słodowy. W każdym odcinku bajki Dobromir próbuje wynaleźć urządzenie, które pozwoli uprościć wykonywanie kłopotliwej czynności. Na kanale YouTube Studio Miniatur Filmowych udostępnia tę kreskówkę.

Majsterkowanie, ręczne robótki i wszelkie inne prace dekoracyjne czy remontowe stały się bardzo popularnym hobby (tu możesz poczytać raport pt. Zrób to sam. Jak Polacy łączą przyjemne z pożytecznym?) i co najważniejsze każdy może się mu poświęcić, bez względu na wiek, płeć czy wykształcenie. W końcu znamy i często słyszymy powiedzenie „Polak potrafi” jako określenie zaradności i zdolności naszych rodaków**.

Dla przykładu zobaczcie jak można wykonać razem z Adamem Słodowym zabawkę – samolot. Początkującym polecamy wsparcie rodzica:

Zainteresowanych tematem odsyłamy do książek dostępnych w naszej szkolnej bibliotece:

*https://pl.wikipedia.org/wiki/Zr%C3%B3b_to_sam_(program_telewizyjny) (dd:16.04.2021)
**choć geneza tego powiedzenia jest inna niż dzisiejsze skojarzenia. Zobacz tu: https://twojahistoria.pl/2017/11/14/polak-potrafi-popularne-dzisiaj-haslo-powstalo-jako-komunistyczny-slogan/ (dd: 16.04.2021)