78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Dzisiaj, 19 kwietnia 2021 r., przypada 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W południe o 12.00 zostaną uruchomione syreny alarmowe w Warszawie, a Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje z tej okazji akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

Dlaczego żonkile są symbolem pamięci o powstaniu? Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.

W tym roku wiele miejsca poświęcono walczącym w powstaniu kobietom.Program obchodów przygotowany przez Muzeum:


 • 08:00: premiera materiału na kanale YouTube – słuchowiska na podstawie opowiadań: „Pamięć drobinek” Zofii Staneckiej oraz „Historia z pewnej ulicy” Justyny Bednarek dla uczniów i uczennic klas 1-3 szkoły podstawowej.
   
 • 09:30 premiera filmu „Będę pisać” dla uczniów i uczennic klas 4-6 szkoły podstawowej.
   
 • 11:00 premiera filmu „Muranów – Dzielnica Północna” dla uczniów i uczennic klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych..

  Filmy edukacyjne będą streamowane na profilu Centrum Edukacyjne oraz w serwisie YouTube. 
   
 • 12:00 transmisja na żywo spod pomnika Bohaterów Getta
  O 12.00 w Warszawie na znak pamięci o wydarzeniach z kwietnia 1943 r. zostaną włączone syreny. 
   
 • 15:00 W sukience i mundurze 
  filmowa opowieść o bojowniczkach autorstwa przewodniczki Katarzyny Jankowskiej. Streaming na Facebooku MuzeumPOLIN i w serwisie YouTube
   
 • 18:00 „Stawiam pomnik tym, którzy zginęli
  Rozmowa Krystyny Budnickiej i Mikołaja Grynberga. Streaming na Facebooku MuzeumPOLIN
   
 • 20:30 „Córki, matki, robotnice”
  Koncert Pawła Szamburskiego i Joanny Halszki Sokołowskiej. Streaming na Facebooku Muzeum POLIN i w serwisie YouTube


#ŁączyNasPamięć