Postaw tu kropkę i zobaczymy, co się stanie

Międzynarodowy Dzień Kropki to święto, które powołano w 2008 roku. Inspiracją stała się opowiastka kanadyjskiego pisarza i ilustratora książek dla dzieci Petera H. Reynoldsa z 2003 r. pt. „The Dot”.

„Kropka” przetłumaczona została na ponad 20 języków, wydana alfabetem Braille’a i wielokrotnie nagradzana. Szybko zyskała popularność wśród najmłodszych czytelników i zainspirowała wielu nauczycieli. Bohaterką tej opowiastki jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i doskonałej „pani od plastyki” poznała i uwierzyła w swój talent i możliwości.

Postawienie kropki nie od razu zachwyciło Vashti. Dziewczynka od niechcenia wycelowała czarnym flamastrem w środek białej kartki i sprawę uznała za zakończoną, choć jak się okazuje to dopiero początek kreatywnej przygody Vashti. Nauczycielka poprosiła uczennicę, żeby pod swoją pracą własnoręcznie się podpisała. Dziewczynka pod kropką umieściła swoje imię. Niedługo po tym jej oczom ukazuje się piękna złota rama, okalająca pierwsze „dzieło” Vashti – czarną kropkę.

Wtedy też następuje przełom i Vashti staje się twórczynią kolejnych kropek, różnych pod względem wielkości i koloru. Staje się prawdziwą artystką, która w końcu wystawia swoje prace na prawdziwej wystawie i inspiruje rówieśników, żeby spróbowali tego samego.

W naszej szkole święto kropki obchodzone jest od kilku lat. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w zabawach i działaniach artystycznych.

Zapraszamy do galerii: