Narodowe Święto Niepodległości

   W przeddzień 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości kolejna klasa mundurowa w naszej szkole złożyła ślubowanie. Stało się to już tradycją naszej szkoły (wcześniej gimnazjum). W tym roku klasa 7 B Szkoły Podstawowej nr 14 z Oddziałami Dwujęzycznymi ślubowała na sztandar tyskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W obecności zaproszonych przedstawicieli tyskich służb mundurowych: wojska, policji, straży pożarnej oraz straży miejskiej, a także przyjaciół szkoły, rodziców i kombatantów AK, nasi uczniowie powtórzyli rotę przysięgi, którą odczytała Pani dyrektor Małgorzata Chełchowska. Po ślubowaniu odbyła się kolejna uroczystość nadania pierwszego stopnia awansu „młodszego kadeta”, której dokonał ppłk Leszek Klag, Komendant WKU Tychy. Zawsze w tej uroczystej chwili wykorzystujemy szablę honorową Pani por. Marii Gosz-Piątkowiak, byłej Prezes tyskiego oddziału ŚZŻAK. Klasa mundurowa wcześniej długo ćwiczyła musztrę, aby ich wejście na miejsce uroczystości miało prawdziwie wojskowy charakter. Wielogodzinne maszerowanie, wykonywanie komend, ćwiczenie równych kroków opłaciło się – uczniowie wypadli świetnie, a pozostali uczestnicy uroczystości z prawdziwym podziwem oglądali ich popis.
Po tej podniosłej uroczystości odbył się finał szkolnego konkursu historycznego „Polsko, Ojczyzno Moja…”, który przygotowała i przeprowadziła Pani Ewa Bielas. Ideą przewodnią konkursu było przypomnienie zarówno najważniejszych kart naszej historii, ale także pokazanie sylwetek wybitnych Polaków, dzieł artystycznych i ich twórców. Po zaciętej rywalizacji zwyciężyła drużyna klasy gimnazjalnej III B.