Narodowe Święto Niepodległości

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w SP14 poprzedzone były ważnymi przygotowaniami i realizacją projektów, przed którymi stanęli uczniowie naszej szkoły. W ramach projektu Nasza Polska Niepodległa 2021 klasy IV-VIII miały za zadanie wykonać na tablicach, rozmieszczonych w korytarzach szkoły, gazetki tematyczne w postaci wystawy prac, fotografii czy grafiki. I tak klasy IV otrzymały temat: „Symbole niepodległości – który jest mi najbliższy”, klasy V: „Czy Polska była od zawsze niepodległa?”, klasy VI: „Jak człowiek może zadbać o niepodległość?”, klasy VII: „Powstanie narodowe jako efekt zaborów” oraz klasy VIII: „Józef Piłsudski w oczach uczniów”. 

Przygotowanym wystawom bacznie przyglądało się jury, ostatecznie przyznając następujące miejsca:

  • klasy 5B i 8C – miejsce 1,
  • klasy 5A i 6 – miejsce 2,
  • klasy 4A i 8A – miejsce 3,
  • klasa 8B – miejsce 4 

Idąc za przykładem, uczniowie klas młodszych również, choć pozakonkursowo, przystroili przepięknie swoje tablice przy klasach. 

Ponadto uczestniczyli w warsztatach z przygotowania kotylionów, które wykonywali dla siebie oraz nauczycieli na obchody Święta Niepodległości.

Kolejnym zadaniem dla wszystkich uczniów było nauczenie się pieśni związanej z odzyskiwaniem przez Polskę niepodległości i przygotowanie jej do odśpiewania podczas uroczystego apelu.  

W przeddzień 11 listopada przed budynkiem szkoły, a dokładniej przy tablicy żołnierzy Armii Krajowej, klasy 8 wystawiły Wartę Honorową od godz. 8.00 do 15.00. 

O godz. 9.30 kwiaty i znicze złożyła p. Dyrektor Małgorzata Chełchowska wraz z Wicedyrektorem Jackiem Biernackim i przedstawicielami młodzieży. Po nich na różnych godzinach lekcyjnych wychowawcy klas wraz z uczniami mogli upamiętnić odzyskanie niepodległości, zapalając znicze w swoim imieniu.  

Następnie odbyły się dwa uroczyste apele. Pierwszy dla klas 1-3, drugi dla klas 4-8. Przebieg uroczystości rozpoczął się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania 4 zwrotek hymnu państwowego. 

Głos zabrała Dyrektor szkoły Małgorzata Chełchowska, przypominając cel spotkania, a także ogłaszając wyniki z realizacji projektu Nasza Polska Niepodległa 2021.   

Kolejnym elementem programu było przybliżenie uczniom historii odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Prezentację rozpoczął występ klasy 1B z utworem “Niepodległość”, objaśniając tym sposobem pozostałym uczniom to trudne pojęcie.  

W dalszym ciągu uroczystości szkolnych Wicedyrektor Jacek Biernacki prezentował na slajdach ważne wydarzenia historii Polski na drodze do odzyskania wolności. Poszczególnym opisom towarzyszył utwór, który był odśpiewany przez uczniów. I tak omówiono uchwalenie Konstytucji 3 maja, a uczniowie klas 1 zaśpiewali „Witaj majowa jutrzenko”. Okres Powstania Listopadowego został zaprezentowany przy śpiewie „Warszawianki 1830 r.” w wykonaniu klas 2. Z kolei omówieniu okresu Powstania Styczniowego towarzyszył utwór „Marsz, marsz Polonia” zaśpiewany przez klasy 3. Okres zaborów rusyfikacja i germanizacja przedstawiono przy wtórze „Roty” w wykonaniu klas 4, natomiast okres walk I wojny światowej, przy utworze „I Brygada” odśpiewanej przez klasy 5. O Powstaniu Wielkopolskim można było posłuchać w towarzystwie utworu „Do wojska polskiego” – wykonanego przez klasę 6. Wreszcie klasy 7 zaprezentowały utwór „Już zachodzi czerwone słoneczko” podczas omówienia okresu Powstań Śląskich. Na koniec reprezentant klas 8 – Michał Laba – wyrecytował Hymn do miłości Ojczyzny Ignacego Krasickiego o odzyskaniu niepodległości, zaś klasa 1A pięknie zatańczyła poloneza.  

Kolejnego dnia reprezentacja naszej szkoły również uczestniczyła w miejskich obchodach 103 rocznicy odzyskania niepodległości. Szkolny Poczet Sztandarowy brał udział w uroczystej Mszy Świętej w kościele pw. św. Krzysztofa, a później w uroczystościach pod pomnikiem Niepodległości przy Urzędzie Miasta. Poczty Sztandarowe miasta, harcerzy, organizacji społecznych oraz tyskich szkół brały udział w przedpołudniowych uroczystościach. Ponadto Poczet Sztandarowy Tyskiego Oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, którym opiekujemy się od 2008 r., reprezentował szkołę na uroczystościach pod Pomnikiem Powstańców Śląskich w Czułowie.