Poznaj Polskę – wycieczka klas IIIW dniach 23-24 listopada uczniowie klas III spędzili czas na dwudniowej wycieczce, dofinansowanej w ramach programu „Poznaj Polskę”.

Bogaty program wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania Sztolni Czarnego Pstrąga. W ciemnej i ciasnej przestrzeni kopalni, kołyszące się łodzie dostarczyły nam wiele przygód i emocji. Ze skupieniem słuchaliśmy opowieści o każdej bramie, którą przepływaliśmy.Kolejnym punktem wycieczki była Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, w której poznaliśmy wiele ciekawostek związanych z górnictwem. Natomiast podczas wizyty w Śląskim Muzeum w Katowicach, dzieci miały okazję zobaczyć rozmaite pejzaże, portrety oraz obrazy martwej natury. Każdy odnalazł obraz ze swojego biletu, a następnie próbował zrobić swój indywidualny „ranking TOP” 3 najlepszych obrazów znajdujących się w galerii. Ciekawym doświadczeniem było obejrzenie wystawy poświęconej Górnemu Śląsku na przestrzeni lat. Nieoceniona okazała się tu pomoc naszego pilota wycieczki, który objaśniał zawiłości historii.

Interesujące, ale jednak intensywne, zwiedzanie okazało się dość męczące. Wszyscy więc ucieszyli się na wiadomość o powrocie do ośrodka. W drodze zdążyliśmy się zregenerować na tyle, by uczestniczyć w ognisku z pieczeniem kiełbasek, a nawet pobawiliśmy się w berka.

Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania Skansenu Etnograficznego w Chorzowie, gdzie zobaczyliśmy domy, szkołę, młyn i inne budynki z XVIII i XIX wieku. Ostatnim punktem naszej wyprawy była wizyta w Kopalni Guido w Zabrzu. Mogliśmy posłuchać nie tyle opowieści o pracy górników, co dźwięków maszyn ułatwiających im tę pracę. Ponadto jechaliśmy prawdziwą szolą górniczą.