Dzień Babci i Dziadka

Kochani,
21, 22 stycznia okazja rzadka.
Mamy Dzień Babci oraz Dziadka.
Jak wiecie jest ich czworo,
co można sprawdzić, gdy się zbiorą.
Wciąż mówią wtedy o tych latach,
gdy jeszcze dzieckiem był mój tata.
A nasza mama bez swoich lalek
do łóżka iść nie chciała wcale.
A teraz, jak ten czas wciąż leci!
Cieszą się z dzieci swoich dzieci.
I myślą widząc ich gromadkę,
że miło babcią być i dziadkiem.
Więc dziś spróbujcie zapamiętać.
Czym są dla dziadków ich wnuczęta?
I pięknej szansy nie przegapcie:
kochajcie dziadków swych i babcie.

W piątek 21 stycznia obchodziliśmy Dzień Babci. W tym samym dniu, co w Polsce święto to jest obchodzone w Bułgarii i Brazylii. W Hiszpanii, natomiast, przypada na 26 lipca. Z kolei Rosjanie świętują Dzień Babci we wrześniu, Francuzi w marcu, Brytyjczycy w październiku, a Kanadyjczycy i obywatele USA we wrześniu. Japończycy obchodzą Dzień Szacunku dla Starszych, który przypada na 14 września. 

Historia Dnia Babci w Polsce sięga lat 60. XX wieku. W 1964 roku tygodnik „Kobieta i Życie” zaproponował pomysł uczczenia babci. Ideę kontynuował „Tygodnik Poznański”. W dniu 21 stycznia 1965 roku w poznańskim teatrze wystawiono spektakl „Drzewa umierają stojąc”, w którym znana aktorka Mieczysława Ćwiklińska grała rolę babci. W przerwie spektaklu dziennikarz „Expressu Poznańskiego” wręczając jej kwiaty i tort z napisem „Dla Babci” powiedział, że w Poznaniu obchodzi się to święto w dniu 21 stycznia. Słowa te podchwycił warszawski „Express Wieczorny” – który 21 stycznia 1966 roku ogłosił Dniem Babci.

Pomysł na Dzień Dziadka w Polsce pojawił się w 1978 roku. Wszystko zaczęło się od konkursu TVP na ustalenie takiej daty w kalendarzu. Najpierw proponowano 30 maja, czyli dzień urodzin Mieczysława Fogga. Propozycja się jednak nie przyjęła i Dzień Dziadka wprowadzono do kalendarza po Dniu Babci. Dzień Dziadka został oficjalnie wpisany do kalendarza w 1981 roku. Od tego czasu obchodzimy go rokrocznie w dniu 22 stycznia [1].

Uczniowie naszej szkoły już na kilka dni przed świętem dziadka i babci przygotowywali swoje pracy, po to, by zdążyć wręczyć je na czas swoim ukochanym dziadkom.

Również świetlica nie zapomniała o tak ważnym święcie. Uczniowie rysowali portrety swoich babć i dziadków. Wykonali również piękne laurki.

Z tej okazji również w bibliotece szkolnej przygotowano tematycznie książki na Dzień Babci i Dziadka.

Miłośnikom literatury pięknej polecamy artykuł pt. Babcia i dziadek w literaturze dla dzieci oraz zapraszamy do biblioteki, zaś wszystkim Babciom i Dziadkom składamy najserdeczniejsze życzenia.

[1] Kmiecik, Paweł: Dzień Babci i Dziadka 2022. Kiedy obchodzimy? Oto wierszyki i pomysły na prezent [w:] https://www.rmf24.pl/ciekawostki/news-dzien-babci-i-dziadka-2022-kiedy-obchodzimy-oto-wierszyki-i-,nId,5767578#crp_state=1 (dd: 21.01.2022)