Wrzesień – Miesiąc Pamięci Narodowej

UROCZYSTOŚĆ POD OBELISKIEM

Ponieważ wrzesień jest Miesiącem Pamięci Narodowej, z inicjatywy Pani Janiny Półtorak, prezesa tyskiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, pod tyskimi pomnikami odbyły się dzisiaj uroczystości patriotyczne. Uczniowie naszej szkoły SP 14 oraz SP 1 spotkali się pod obeliskiem pamięci przy ul. Kościuszki. Przed uroczystościami uczniowie klasy 5A posprzątali okolice pomnika z opadłych liści. Po wprowadzeniu Sztandaru SP 14, Pan Jacek Biernacki przypomniał wszystkim, że w tym miejscu 22.09.1944 r. zostali zamordowani więźniowie KL Auschwitz. Była to ostatnia egzekucja w dystrykcie Katowice podczas II wojny światowej. Pięciu mężczyzn w wieku od 19 do 38 lat zostali skazani na śmierć przez powieszenie za próbę ucieczki. Uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze, a ks. Paweł Kaczmarczyk odmówił modlitwę w intencji wszystkich, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Poniżej fotorelacja z tej uroczystości.