Pierniki – małe ciastko, ważna sprawa

Uczniowie klasy 2b uczestniczyli w niebanalnym projekcie, o skromnej nazwie „Pierniki”. Pod tym prostym tytułem ukryte jest jednak niezwykle interesujące kilkuetapowe przedsięwzięcie, którego celem było nie tylko przygotowanie pierników, ale coś, co w codziennym przedświątecznym pędzie coraz częściej nam umyka. Otóż celem nadrzędnym projektu było budowanie miłej, świątecznej atmosfery oraz umiejętność współpracy zarówno w grupie rówieśników, jak i wśród starszych kolegów. Aromat przyprawy korzennej, zapach świeżo pieczonych pierniczków były tutaj niewątpliwym sprzymierzeńcem w realizacji planu. A był on, jak już wspomnieliśmy, podzielony na kilka części. Po pierwsze dzieci musiały stworzyć listę potrzebnych składników, by wykonać ciasto na pierniki. Nie była to zwykła lista, lecz pięknie wyklejana lista obrazkowa, z którą klasa wybrała się następnie na zakupy.

Zapełniając koszyki odpowiednimi produktami ciężko było powstrzymać się przed zakupem dodatkowych słodkości, ale uczniowie dzielnie zwalczyli pokusę. Po etapie pierwszym przyszyła pora na zakasanie rękawów i “lepkie łapki”. W etapie drugim bowiem uczniowie zagniatali ciasto zgodnie z przepisem, łącząc ze sobą mąkę, cukier, miód i inne składniki.  Po tak dobrze wykonanej pracy ciasto odpoczywało kilka dni, leżakując, by – jak mówią Mistrzowie Piernikarscy – przeżreć się – czyli równomiernie przejść zapachem i smakiem korzennych przypraw. Kolejny – trzeci etap – to spotkanie w profesjonalnych pracowniach cukierniczych. Dzięki uprzejmości i na zaproszenie dyrektor Zespołu Szkół nr 7 w Tychach – pani Joanny Żebrowskiej nasi uczniowie pod okiem pani Bogny Zapart i pani Dyrektor szkoły wraz z uczniami klasy cukierniczej zostali wprowadzeni w świat cudownej przedświątecznej zabawy: wyciskania różnych form pierniczków, pilnowania, by ciastka nie przypaliły się w piecu, poznania przepisu na bajkowy lukier i wreszcie ozdabiania upieczonych pierników kolorowymi posypkami według własnego uznania i fantazji.  

To nie koniec przygody z piernikami. Przed uczniami jeszcze czwarty – ostatni etap projektu. Pięknie zapakowane pierniczki będą sprzedawane podczas Kiermaszu Świątecznego 14 grudnia w naszej szkole, na który już teraz serdecznie zapraszamy.