Dzień bez plecaka


Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego we wtorek 21 marca 2023 r. w naszej szkole odbył się „No backpack day”, czyli „Dzień bez plecaka”. 
W tym dniu uczniowie klas IV – VIII wykazali się niemałą kreatywnością, przynosząc wszystkie potrzebne podręczniki i przybory szkolne w czymś innym niż plecak. Mogliśmy oglądać różne nosidła jak kosze, walizki, pudełka zastępujące tradycyjną torbę lub plecak.

Wbrew pozorom celem tego święta nie jest wcale odciążenie zmęczonych pleców uczniów. Pomysł na Dzień bez plecaka zrodził się w USA za sprawą Mongai Fankam, aktywistki i założycielki fundacji. Fankam jako dziecko jeździła z matką do Kamerunu, gdzie szybko zorientowała się, z jak wielkimi trudnościami borykają się tamtejsze dzieci. Zauważyła, że wiele z nich codziennie chodzi do szkoły, niosąc swoje podręczniki szkolne w rękach lub w plastikowych torbach przez wiele kilometrów. Wyszła zatem z inicjatywą by uczniowie z jej amerykańskiej szkoły mogli przekazać plecaki afrykańskim uczniom i ułatwić im codzienne pokonywanie drogi do szkoły. Równocześnie, by zrozumieć, z jakim utrudnieniem zmagają się rówieśnicy z Kamerunu, amerykańscy uczniowie mieli przyjść do szkoły bez plecaków, co przypadło do gustu tamtejszemu dyrektorowi szkoły.