Podsumowanie Dnia Ziemi

Dzień Ziemi, czy zawsze musi kojarzyć się z samymi zakazami i nakazami? Nie marnuj wody, nie śmieć, segreguj odpady, oszczędzaj energię? Czemu służą pewne regulacje i czy są potrzebne? Tak! Są właściwe. Zapewniają bezpieczeństwo nam wszystkim. Czy jednak zawsze trzeba postępować tylko w ten sposób? NAKAZY I ZAKAZY? Otóż NIE!

Postanowiliśmy w ramach szkolnych obchodów Dnia Ziemi, promować pozytywną działalność człowieka, która wpływa na poprawę stanu środowiska przyrodniczego najbliższej okolicy i motywuje młodszych i starszych do wspólnej troski o nasz dom.

Temu właśnie był dedykowany konkurs fotograficzny pt. Ekokolaż: „Mój świat – Tychy – moje miejsce na Ziemi” – upowszechnianiu dobrych praktyk mieszkańców Tychów, naszych uczniów, ich rodziców, dziadków, oraz naszych własnych.

Oto wyniki konkursów zorganizowanych z okazji Dnia Ziemi, a poniżej fotorelacja z obchodów tego święta:

EKOKOLAŻ: „Mój świat – Tychy – moje miejsce na Ziemi”
I miejsce: Janek Szkuat,7B
II miejsce: Wojciech Kroczek,5A
III miejsce: Marcin Pawlaczyk, 8A

Konkurs plastyczny „Ogród szkolny w moich oczach” dla klas I- III:
I miejsce: Joanna Dec, 3B
II miejsce: Lena Piasecka, 3A
III miejsce: Liliana Piasecka, 1C

Czym jeszcze zajmowali się nasi uczniowie? Tworzyli postacie z surowców wtórnych na sztalugach malarskich, rywalizowali w konkurencjach o Puchar Dyrektora Szkoły (segregacja odpadów, konkurs wiedzy o szkolnym ogrodzie, quiz wiedzy ekologicznej itp.), a także zakładali łąkę kwietną przed budynkiem szkoły.

I mamy nadzieję, że kiedyś będzie jeszcze tak, jak w poniższym tekście piosenki:

„ZIEMIA” (Mała Orkiestra Dni Naszych)

„Zostawcie drzewa, niech rosną wolne,
Z lasami pora zakończyć wojnę.
Puszcza powinna być jak królewna,
Nie tak jak teraz fabryka drewna.
Rzeka niech płynie, jak wolna rzeka,
Nie zniewolona ręką człowieka.
Pobierzmy siłę z wiatru i słońca,
Bo tam energii jest bez końca.
I czyńmy sobie Ziemię kochaną,
A nie służącą, i nie poddaną.”

Uczniom gratulujemy pomysłowości i zaangażowania, Radzie Rodziców składamy podziękowania za ufundowanie wspaniałych nagród, a firmie Agro Flora za nieodpłatne dostarczenie 500 litrów ziemi ogrodowej.

Dziękujemy!