Dzień Śląski

Dzień pierwszego grudnia w naszej szkole, to dzień kiedy swoimi działaniami podtrzymujemy tradycje śląskie, o których w zabieganym świecie tak łatwo zapomnieć. Bo przecież Śląsk, to taka nasza mała Ojczyzna. Z tej okazji każda klasa wybrała się w miejsca, gdzie najłatwiej opowiadać lub przypomnieć historię Śląska i jego tradycji. Była więc wycieczka do Kopalni Guido, warsztaty o tradycjach na Górnym Śląsku w Muzeum w Mysłowicach i „Mozaikowe piękno całości i różności” w Muzeum Miejskim w Tychach. Było spotkanie z górnikiem połączone z zajęciami o tradycjach górniczych w Bibliotece Powiatowej w Lędzinach, a także zajęcia warsztatowe w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mikołowie. O tradycjach górniczych można było się również wiele dowiedzieć zwiedzając wystawy w Muzeum Śląskim w Katowicach, m.in. „Historie i zwyczaje górnicze na wystawie 200 lat Kopalni Katowice” czy „Z kopalni do familoka”. Natomiast zwiedzając Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, dzieci poznały, jak wyglądał na przestrzeni lat tradycyjny strój śląski, a przy okazji zwiedzania Muzeum Powstań Śląskich, jak wyglądało życie codzienne na Śląsku. W Skansenie Wsi Pszczyńskiej można było podglądnąć jak kiedyś mieszkało się na wsi i jakie panowały w niej tradycje. Były również zajęcia praktyczne, czyli „warzenie z rechtorkom”, na których „wyciekł” sekretny przepis na śląskie serowe kreple.
Dzień Śląski obfitował więc w wiele wrażeń, przebytych kilometrów i wiedzy wlanej do małych i dużych główek.
Zwieńczeniem obchodów tego dnia był konkurs gwary śląskiej zorganizowany przez panie ze świetlicy szkolnej „Pogodejmy po naszymu”, których laureatów poznacie wkrótce.