Relacja z XV Wojewódzkiego Konkursu Mitologicznego „Płyńmy do naszej Itaki”

Konkursy mitologiczne mają swój urok. Za nami okrągły, bo XV Wojewódzki Konkurs Mitologiczny „Płyńmy do naszej Itaki” 2024. Jak co roku, mimo starannych przygotowań, nie obyło się bez silnych emocji i zaskakujących niespodzianek. To jednak duża impreza i wymaga dobrej współpracy miedzy organizatorami. Na opanowanych wyglądali tylko uczestnicy, a tych było w tym roku naprawdę sporo. W konkursie wzięło udział 26 szkół podstawowych z Tychów, Bierunia, Lędzin, Mikołowa, Katowic i Rybnika reprezentowanych przez dwuosobowe drużyny. Dopingowała im licznie zgromadzona publiczność.  Trzeba przyznać, że sala gimnastyczna pękała w szwach. Uczestnicy wykazali się obszerną wiedzą o świecie bogów. Mitologiczna krzyżówka czy znajomość związków frazeologicznych nie były dla nich żadną tajemnicą. Świetnie poradzili sobie w każdej z pięciu konkurencji. Poziom między szkołami był tak bardzo wyrównany, że potrzebna była dogrywka o III miejsce. W realizację konkursu zaangażowani byli nauczyciele i uczniowie, którzy przygotowali scenki z mitów, a także witali przybyłych gości przebrani za mitologicznych bogów. W czasie przerwy, kiedy jury podsumowywało wyniki, uczestnicy spędzili czas w Muzeum II wojny i na fascynującej lekcji fizyki.

Na podium stanęły: I miejsce Szkoła Podstawowa nr 32 z Rybnika, II miejsce Szkoła Podstawowa nr 7 z Tychów,  III miejsce Zespół Szkół Urszulanek z Rybnik.

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy! Dzięki hojności rodziców dla wszystkich uczestników konkursu było domowe ciasto, co sprawiło, że poczuliśmy się, jak na domowym przyjęciu, jak w domu, jak w naszej Itace.