Ekologicznie w SP 14

19 kwietnia 2024 r. odbył się II Międzyszkolny Konkurs Przyrodniczo-Ekologiczny, w którym wzięły udział szkoły z Tychów, Lędzin i Mikołowa – łącznie 11 szkół. Konkurs został zorganizowany kolejny raz przez naszą szkołę, a jego celem było promowanie wśród uczniów klas trzecich wiedzy przyrodniczej oraz ekologicznej.

Uczestnicy konkursu startowali w kilku konkurencjach. Zaczęliśmy od zadania, w którym bardzo ważny był refleks, czyli „Kto pierwszy, ten lepszy”. Następnie każdy zespół rozwiązywał test wiedzy przyrodniczo-ekologicznej. W kolejnej części konkursu na uczestników czekały laptopy, na których rozwiązywali krzyżówkę, segregowali śmieci oraz oceniali prawdziwość podawanych informacji – wszystkie zadania dotyczyły przyrody, konieczności jej ochrony oraz segregowania śmieci. Zwieńczeniem konkursu było zadanie praktyczne. Każda grupa tworzyła mapę świata poprzez wycinanie i naklejanie kontynentów w odpowiednie miejsca na mapie. Kolejnym krokiem było podpisanie kontynentów oraz dopasowanie zwierząt charakteryzujących dany kontynent. Konkurencje przeplatane były występami naszych uczennic Natalii i Mai, które brawurowo zatańczyły, a także ćwiczeniami ruchowymi dla uczestników i Zumbą. Po zaciętej rywalizacji zwyciężyła SP 35 z Tychów, drugie miejsce zajęła SP14 Tychy, a trzecie SP 5 Tychy. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy za udział, a zwycięzcy dodatkowo atrakcyjne nagrody rzeczowe. Jednakże dzięki naszym sponsorom również wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki.

Konkurs wywołał pozytywne emocje wśród uczniów oraz nauczycieli, którzy podkreślali, że taka inicjatywa przyczynia się do podnoszenia wiedzy uczniów oraz kształtowania ich postaw ekologicznych. Warto dodać, że zmagania drużyn dopingowali nasi goście: pan Michał Kasperczyk, radny Miasta Tychy, pan Maciej Gruchlik, dyrektor MDK nr 1, oraz reprezentujący sponsorów pan Michał Szastok (Rada Rodziców przy SP 14) i pani Katarzyna Wojsa (Master).

Wszyscy dobrze się bawili, a zarazem przypomnieli sobie mnóstwo informacji przyrodniczych.

Dziękujemy serdecznie Miastu TychyMaster – Odpady i Energia Sp z o.o., Rejonowemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Tychach, Regionalnemu Centrum Gospodarki Wodno – Ściekowej S.A. oraz Radzie Rodziców za ufundowanie wspaniałych nagród.

Konkurs przygotowały nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej i świetlicy – Sandra Borzęcka, Michalina Kłakus, Kaja Słaboń.