Wyjazd młodzieży z SP 14 do Turcji – Program ERASMUS+

Nasza szkoła od tego roku szkolnego bierze udział w międzynarodowej wymianie uczniowskiej w ramach projektu Erasmus+. Mamy zaplanowane wyjazdy do Turcji, Rumunii i na Litwę. Nasza przygoda z Turcją rozpoczęła się 23 lutego. Lot do Stambułu trwał około 2 godziny. Tam spotkaliśmy grupę litewską i razem dolecieliśmy do Antalyi, a stamtąd udaliśmy się do rodzin goszczących nas.
Pierwszego dnia przede wszystkim wymieniliśmy się informacjami o pierwszej nocy u tureckiej rodziny. Następnie rozpoczęliśmy zwiedzanie najbliższej okolicy. W programie mieliśmy wodospad w Manavgat, restaurację pośrodku plantacji pomarańczy i cytryn, gdzie zaserwowano nam tradycyjny turecki lunch. Później pojechaliśmy do Side, do ruin antycznego miasta. Zwiedzaliśmy muzeum i amfiteatr. Później popłynęliśmy łódką wzdłuż wybrzeża. Wieczorem wszyscy spotkaliśmy się w klubie tanecznym, gdzie drużyna turecka uczyła nas lokalnych tańców i tradycji.

Następny dzień rozpoczęliśmy odśpiewaniem hymnów wszystkich krajów uczestniczących w projekcie. Oglądaliśmy także filmy o tradycyjnych tańcach ze wszystkich krajów członkowskich. Po zajęciach w szkole pojechaliśmy na bazar turecki, na którym mieliśmy okazję poznać lokalnych sprzedawców. Następnie odwiedziliśmy meczet Kulliye – największy meczet w Manavgat i jedyny z aż czterema minaretami. Później przekroczyliśmy rzekę Manavgat i udaliśmy się do muzeum regionu Manavgat/Side. Tam pokazywano nam, jak wyglądało życie w tym rejonie kilkaset lat temu.

Następnego dnia udaliśmy się na całodniową wycieczkę do miasta Antalya. Zwiedzaliśmy zabytkowe stare miasto, muzeum zabawek z całego świata oraz taras widokowy, z którego mieliśmy okazję zobaczyć panoramę na całą zatokę. W czasie drogi powrotnej do Manavgat zatrzymaliśmy się przy wodospadzie w Antalyi.

Następne dwa dni głównie spędziliśmy w szkole na zajęciach projektowych. Opowiadano nam o kulturze tureckiej, zwyczajach, wyrabianiu herbaty oraz dywanów, a także poznawaliśmy muzykę turecką. Wszyscy uczestnicy byli bardzo zaangażowani w działania projektowe, bawiąc się przy tym doskonale.

Nadszedł dzień powrotu do domu. Każdy otrzymał wcześniej prezenty od rodzin goszczących, na przykład kawę, herbatę, chusty, kubki itp. Po kilkunastu godzinach podróży wróciliśmy o 2 w nocy do Katowic, tam pożegnaliśmy się i wróciliśmy do domu.

Wszyscy spędziliśmy świetny czas w Turcji i bardzo nam się podobało. Było to dla nas niezapomniane doświadczenie, gdyż dużo dowiedzieliśmy się o kulturze innych krajów, a także mogliśmy poznać naszych rówieśników z Turcji, Rumunii i Litwy. Doskonaliliśmy także znajomość języka angielskiego i przekonaliśmy się, że świetnie sobie radzimy. Mamy nadzieję, że następne wyjazdy będą równie ciekawe.

W PIGUŁCE FILMOWEJ:Nasz wyjazd projektowy do Turcji w ramach Programu ERASMUS+(23 luty – 1 marca 2019)Wodospad w Manavgat, restauracja pośrodku plantacji pomarańczy i cytryn. Tradycyjne turecki posiłki. Side i ruiny antycznego miasta: muzeum, amfiteatr i rejs po morzu.Nauka lokalnych tańców i tradycji i….. tradycyjny taniec w wykonaniu wicedyrektora szkoły goszczącej (co nasz wicedyrektor zatańczy dla naszych gości?).Turecki bazar i meczet Kulliye – największy w Manavgat i jedyny z aż czterema minaretami. Muzeum regionu Manavgat/Side, wycieczka do Antalyi – zabytkowe stare miasto, muzeum zabawek z całego świata, oraz wodospad w Antalyi.Zajęcia, na których opowiadano nam o kulturze tureckiej, zwyczajach, wyrabianiu herbaty oraz dywanów.Jest co wspominać…

Gepostet von Szkoła Podstawowa nr 14 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Tychach am Sonntag, 10. März 2019