XII Wojewódzki Konkurs Mitologiczny

Jak co roku, w SP 14 z Oddziałami Dwujęzycznymi spotkali się uczniowie szkół z bliższej i dalszej okolicy, aby wziąć udział w XII już edycji Wojewódzkiego Konkursu Mitologicznego, organizowanego pod hasłem „Płyńmy do naszej Itaki”. W tym roku mieliśmy okazję gościć przedstawicieli z 17 szkół, którzy przybyli do nas z różnych miast województwa śląskiego (poza Tychami były to Katowice, Mikołów, Imielin i Rybnik). Dwuosobowe reprezentacje zmierzyły się w 5 konkurencjach, wśród których znalazł się test, garść podchwytliwych pytań, krzyżówka, czy zabawa pt. „O kim mowa”. Uczestnicy musieli także wykazać się sprytem w rozróżnianiu zdań prawdziwych od fałszywych. Konkurs poprowadziła p. Iwona Kolińska-Latocha, a nad merytorycznym przebiegiem poszczególnych konkurencji czuwało jury w składzie: p. Ewa Bielas, p. Magdalena Pałys, p. Grażyna Sokołowska oraz p. Małgorzata Sułecka-Czyż. Zawodnicy byli bardzo dobrze przygotowani do konfrontacji z mitologicznymi zagadkami, o czym świadczyła niezwykle wyrównana punktacja, która zaowocowała emocjonującą dogrywką. Na tegorocznym podium znalazły się reprezentacje następujących szkół:

  1. SP 7 Tychy (Hanna Kozłowska, Oliwia Stolecka)
  2. SP 22 Tychy (Jakub Kaszuba, Emilia Jeżak)
  3. SP 37 Tychy (Ewelina Pancerz, Filip Cienciała)

Na wyróżnienie zasługują również szkoły: SP 6 Tychy, SP 14 Tychy oraz SP 1 Bieruń, które – z tym samym wynikiem – znalazły się tuż za podium. Warto także wspomnieć, że uczestniczy przybyli do nas w asyście zagrzewających ich do boju kolegów i koleżanek, którzy oprócz zasiadania na miejscach dla publiczności i dopingowania zawodników, również mogli wykazać się swoją wiedzą z zakresu mitologii greckiej. Chętnych do zabawy nie brakowało, a każda dobra odpowiedź była nagradzana słodkim upominkiem. Całości dopełniły inscenizacje znanych mitów: „Demeter i Kora”, „Pigmalion i Galatea” oraz „Syzyf”, które zostały przygotowane przez szkolne koło teatralne działające pod okiem p. Iwony Kolińskiej-Latochy. W rolę greckich bogiń i bogów wcielili się uczniowie klasy 5a. W przerwie na podliczanie wyników nasi goście mieli okazję wziąć udział w warsztatach oraz zwiedzili Muzeum Śląskiego Września 1939.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom! Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie i udział we wspólnej zabawie! Zapraszamy, tradycyjnie, za rok.