Festiwal Zdrowia

Młodszym klasom ostatni tydzień minął niezwykle ciekawie, ponieważ uczniowie mieli przyjemność uczestniczyć w Festiwalu Zdrowia, który miał na celu promocję zdrowia w harmonii z ciałem, umysłem i duchem. Zdrowie bowiem ma wiele aspektów, od fizycznego, przez psychiczny, aż po społeczny. Dzieci przez cały tydzień analizowały, co wpływa na nasze zdrowie i dobre samopoczucie.

Wiadomo nie od dziś, że ruch i sport z pewnością przyczyniają się do zdrowego stylu życia, a poza tym kształtują naszą osobowość. Któż mógłby lepiej opowiedzieć o tym, jak nie pasjonat sportu, a w dodatku mistrz świata! Nasi uczniowie mieli możliwość uczestniczyć w prelekcji Andrzeja Borowca – mistrza świata w ju – jitsu. Pan Andrzej Borowiec ma za sobą wieloletnią karierę sportową w judo, zapasach oraz ju – jitsu. Trener klubu Gwardia Tychy opowiadał dzieciom o tym, jak ważna jest umiejętność radzenia sobie z przeciwnościami losu, systematyczność w treningach i podążanie za marzeniami. Dzieci poza rozmową oglądały nagrania z różnych turniejów i oglądały zdjęcia z najciekawszych wydarzeń z życia sportowca. Spotkanie zakończyło się rozdaniem autografów i podziwianiem najważniejszych pucharów, medali i kroniki sportowca.

We wtorek i środę uczniowie klas I – III uczestniczyli w warsztatach zielarskich w Osikowej Dolinie w Koziegłowach, gdzie dzieci dowiedziały się, skąd pochodzą różne zioła, jakie mają właściwości, jak pachną i smakują. Każdy z uczestników ozdobił osikowymi płatkami koszyczek, w którym umieścił posadzone na warsztatach zioła. Wszystkie koszyczki zostały zabrane przez dzieci do ich domów. Uczniowie przekonali się również, jak można wykonać pyszne małe przekąski z dodatkiem ziół.

W zależności od tego, w którym dniu uczniowie byli na wycieczce, we wtorek lub środę dzieci wykonały również prace plastyczne, pokazując, jak piękne, kolorowe mogą być nasze talerze. Powstały także projekty pokazujące wieloaspektowo, co wpływa na nasze zdrowie.

Zdrowe odżywianie ma ogromny wpływ na nasze organizmy, o czym doskonale wiedzą nasi podopieczni, dlatego w kolejny dzień sami uczniowie wykonywali według swoich pomysłów wspaniałe, zdrowe przekąski w formie sałatek, szaszłyków, koreczków czy kanapek. Nasi uczniowie uwielbiają takie lekcje, kiedy sami mogą wykazać się kreatywnością i praktycznym działaniem.

Nasz Festiwal Zdrowia zakończyliśmy spotkaniem z panią dietetyk, która zachęcała dzieci do tego, aby były same dla siebie dietetykami! Nasz gość, pokazując prezentację, zwracał uwagę dzieciom, jak powinno wyglądać ich śniadanie i dlaczego jest takie ważne. Szczególnie dzieci były zachęcane do tego, aby pić z rana kakao, które ma drogocenne właściwości, a w ciągu dnia popijać małymi łykami wodę, np. przed wyjściem na każdą przerwę. Zastanawialiśmy się, dlaczego warto zastąpić pszenne bułki pełnoziarnistymi i jak sprawdzić, czy nasze bułki są na pewno zdrowe, a nie tylko barwione. Uczniowie analizowali skład śniadaniówek, co powinno się w nich znaleźć, a czego powinni unikać.  Pani dietetyk tłumaczyła dzieciom, jakie są skutki niedoboru składników odżywczych, używania energetyków albo odwodnienia. Wiemy zatem, że senność czy brak koncentracji może być informacją z mózgu, która jest efektem głodu lub odwodnienia, do czego nie można dopuszczać szczególnie wśród chłonnych wiedzy naszych uczniów, którzy muszą mieć mnóstwo energii na czas nauki i zabawy w szkole.

Mamy nadzieję, że rozpatrując pojęcie zdrowie pod wieloma aspektami, nasi uczniowie zrozumieli, że zdrowie to nie tylko brak chorób czy fizycznego cierpienia, ale to chęć do życia, zadowolenie z siebie, niezadręczanie się problemami, dobre relacje z innymi ludźmi oraz dbanie o swoje ciało zarówno przez zdrowe odżywianie jak i aktywność fizyczną.