Kolorowe Skarpetki

Światowy Dzień Kolorowej Skarpetki. To święto ludzi z Zespołem Downa

21 marca to pierwszy Dzień Wiosny, ale nie tylko… to także od 2005 roku Światowy Dzień Zespołu Downa. Pomysłodawcą był Stylianos E. Antonarakis – genetyk z uniwersytetu w Genewie. Wybór tego dnia to nie przypadek. To dzień narodzin świata przyrody po zimie, ale to również symbol istoty zaburzenia. Osoby z zespołem Downa charakteryzuje dodatkowy trzeci chromosom w 21 parze naszego zapisu genetycznego DNA.

  • 21 marca Światowy Dzień osób z zespołem Downa
  • Zespół Downa – Jesteśmy tu    

Dlaczego skarpetki?

Dwie różne skarpetki stały się symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa, ponieważ  chromosom ma kształt przypominający skarpetę. Data 21 marca też jest symboliczna, ponieważ ludzie z zespołem Downa mają dodatkowy chromosom numer 21. Mają ich trzy zamiast dwóch. Dlatego ta choroba genetyczna bywa też nazywana trisomią 21.Ci ludzie, choć mają coś ekstra, wcale się tym nie chełpią!

Kto nosi kolorowe skarpetki wyróżnia się w tłumie, ale jednocześnie wysyła sygnał, że bycie „innym” nie oznacza nic złego. Osoby z zespołem Downa mają potrzeby takie same jak inni ludzie na całym świecie. Śmieją się, gdy są szczęśliwi a skrzywdzeni płaczą i są smutni. Do szczęśliwego życia potrzebują miłości, opieki i zainteresowania. Potrzebują od rodziców i opiekunów specjalnej troski. Wymaga to od rodziców więcej czasu i pracy, a od nauczycieli wyjątkowych kompetencji pedagogicznych i predyspozycji zawodowych.

  • Jak wygląda życie z zespołem Downa
  • Poznajcie mnie