Palma wielkanocna – tradycja Świąt Wielkanocnych.

Palma wielkanocna przygotowywana jest na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy i święcona podczas uroczystości Niedzieli Palmowej.

W tradycji ludowej poświęcone palmy miały szczególne znaczenie. Wiosną wierzbowe gałązki pokrywają się  „baziami”. W wielu gospodarstwach, po powrocie z procesji, dawano krowom do zjedzenia po jednej bazi urwanej z palmy. Miało to chronić je od chorób, a właścicielom zapewnić dostatek mleka. Małe urwistki wkładano do gniazd drobiu, czasem też do pszczelego ula.

Obecnie palmy składają się najczęściej z wierzbowych gałązek, wiecznie zielonego bukszpanu, suszonych traw i ziół. Dzieci uwielbiają te bardziej kolorowe, zwane wileńskimi. Mają one kształt zbliżony do pałki i są wykonane z przeróżnych, ściśle ułożonych i farbowanych traw, suszonych kwiatów i mchu.

Według tradycji – po świętach palmy nie powinno się wyrzucać na śmietnik – tylko należy ją spalić. To właśnie ze spalonych palm pochodzi popiół, którym posypuje się głowy wiernych w Środę Popielcową.

Ciekawostka:

37 metrów i 78 centymetrów – tyle ma najdłuższa wielkanocna palma przygotowana na tradycyjny konkurs w Lipnicy Murowanej. Palma ważyła około 400 kilogramów.

LINKI :

Tradycyjne z bazi i bukszpanu – palmy wielkanocne – film edukacyjny

Jak zrobić palmę wielkanocną? – film

 „Palma, zajączek” – piosenka

Mała i duża palma wielkanocna  –  do druku:
https://drukowanka.pl/kolorowanka/mala-i-duza-palma-wielkanocna/

Koszyczek i palma na Wielkanoc – do druku

Bazie jako palma wielkanocna – do druku