Święto książek!

Czytając, nigdy nie będziesz sam.

Dużo się dzieje w kwietniu! 2-go obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ale tego dnia przypada również Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci. To święto nieprzypadkowo obchodzone jest akurat wtedy. W ten dzień, w 1805 roku, urodził się słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen, autor takich klasyków jak „Brzydkie kaczątko” czy „Calineczka”. Z kolei 23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich często nazywany Międzynarodowym Dniem Książki lub Światowym Dniem Książki.

Święto to obchodzone jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej. W ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega. 

Z najświeższych badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową wynika, ze stan poziomu czytelnictwa w Polsce nieznacznie się poprawił. Nieznacznie, bo tylko o 3% w stosunku do poprzedniego roku, jednak do poziomu z początku XXI wieku jeszcze daleko.

Pełny raport stanu czytelnictwa w Polsce dostępny jest na stronie Biblioteki Narodowej.

Tego roku, z powodu epidemii musimy znosić ograniczenia i skutki przymusowej izolacji. Książki nabierają szczególnego znaczenia w naszym życiu, nie tylko dlatego, że mamy więcej czasu na czytanie, ale także dlatego, że dobra literatura wzmacnia więzi między ludźmi, otwiera umysły i pobudza kreatywność.  Hasłem tegorocznych obchodów jest: „Czytając, nigdy nie będziesz sam”.

O tym, że książki dostarczają wiedzy, rozwijają pamięć, wyobraźnię, uczą kojarzenia faktów czy logicznego myślenia, o tym, że niosą w sobie duży ładunek emocjonalny i że warto je czytać (!) napisano już całe mnóstwo publikacji. Mówiąc krótko – czytajmy!

Na początek zapraszamy do obejrzenia kilku ciekawostek oraz zabaw o książkach:Korzystając z okazji takiego pięknego święta przekazujemy Państwu – rodzicom oraz uczniom – zestawienie odnośników do książek dla dzieci i młodzieży znanych autorów. Książki czytają aktorzy, pracownicy wydawnictw lub sami twórcy. Często są to fragmenty książek, czasem całe utwory. Od czegoś jednak trzeba zacząć! 🙂

Książki zostały podzielone na grupy wiekowe. Podział nie jest doskonały, a dzieci starsze zachęcamy do słuchania/czytania książek nawet dla młodszych, jednak dzięki niemu łatwiej będzie odnajdywać ciekawe dla siebie czytanki i książki.

Bardzo serdecznie zapraszamy do korzystania! POSŁUCHAJCIE 🙂