1 Maja

Święto Pracy to międzynarodowe święto klasy robotniczej, które obchodzone jest rokrocznie 1 maja, począwszy od 1890 roku. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950. Wprowadzone zostało przez II Międzynarodówkę w celu upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 roku w Chicago.  W 1886 roku właściciel firmy McCormick Harvester postanowił zmodernizować swój zakład. W tym celu zwolnił wszystkich pracowników, a na ich miejsce zatrudnił nowe osoby. Od 1 maja przez kilka kolejnych dni trwały protesty byłych pracowników. W chwili przemówienia jednego z uczestników strajku policja zaatakowała protestujących, mimo że byli oni nastawieni pokojowo. To właśnie wtedy doszło do masakry, która przeszła do historii jako Haymarket Riot 1886. Demonstracja została nazwana „Kampanią na rzecz 8-godzinnego dnia pracy”. Kilka lat po tych wydarzeniach ustalono, że 1 maja będzie dniem upamiętniającym strajk, który miał miejsce w Chicago1 maja obchodzimy także katolickie święto Józefa Rzemieślnika. W tym dniu Kościół w sposób szczególny pragnie zwrócić uwagę na pracę ludzką, zarówno w aspekcie wartości chrześcijańskich, jak i społecznych, ogólnoludzkich i narodowych.

Święto Pracy – film edukacyjny  

W czasach PRL w dniu Święta Pracy organizowano pierwszomajowe pochody. 

ŚWIĘTO PRACY – CIEKAWOSTKI

  • Międzynarodowe Święto Klasy Robotniczej obchodzone jest regularnie od 1890 roku.
  • W Polsce 1 Maja jest świętem narodowym od roku 1950.
  • W Polsce jak i w wielu państwach świata wciąż organizowane są marsze pierwszomajowe.
  • Dzień 1 maja jest również świętem kościelnym. Ustanowił je papież Pius XII w roku 1955.
  • Dzięki temu, że w Polsce 3 maja jest również świętem narodowym, po połączeniu wolnych dni powstaje najdłuższy w roku weekend.
  • Jeżeli sprzyja pogoda, majówka staje się początkiem sezonu urlopowego.
  • Święto Pracy jest tradycyjnie dniem, w którym pracownicy domagają się swoich praw. Przykładem są Niemcy, gdzie niemal co roku dochodzi do wielkich manifestacji i wysuwania żądań przez masy pracujące.
  • W czasach komunizmu 1 Maja było najważniejszym państwowym świętem.
  • W całej Polsce imieniem 1 Maja nazywano ulice, place, budynki czy parki.
  • W USA Święto Pracy obchodzone jest we wrześniu, a nie w maju. Przełożono obchody święta zapewne dlatego, by nie kojarzyło się ono z krwawymi zamieszkami pod koniec XIX wieku.