100-lecie III Powstania Śląskiego

100 lat temu wybuchło III Powstanie Śląskie

W nocy z 2 na 3 maja 1921 r., po niekorzystnym dla Polski wyniku plebiscytu na Górnym Śląsku z marca tego roku, wybuchło III Powstanie Śląskie. Było ostatnim z trzech zbrojnych zrywów polskiej ludności polskiej przeciw niemieckiemu panowaniu na Górnym Śląsku, mające na celu przyłączenie tych ziem do  państwa polskiego.  Na czele powstania stał Wojciech Korfanty, działacz chrześcijańskiej demokracji. Walki trwały dwa miesiące, a najbardziej zacięte boje toczono o Górę Świętej Anny. Łącznie w powstaniu udział wzięło około 60 tys. Polaków. Po ustaniu walk, Rada Ambasadorów zdecydowała o korzystniejszym dla Polski podziale Śląska. Z obszaru plebiscytowego, zamieszkanego przez ponad 2 mln ludzi, do Polski przyłączono 29 procent  terenu i 46 proc. ludności. W Polsce znalazły się m.in. Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta (Chorzów), Rybnik, Tarnowskie Góry  i Pszczyna.

W 1919 r. wybuchło pierwsze Powstanie Śląskie, w 1920 drugie, a w 1921r.  miał miejsce plebiscyt oraz trzecie Powstanie Śląskie.

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach w roku 2018 zainaugurował cykl wydarzeń zorganizowanych w ramach ogólnopolskich obchodów stulecia odzyskania niepodległości Polski. Przygotowano cykliczne spotkania, kalendarze ścienne, publikacje, konferencje naukowe oraz wystawy popularyzujące wiedzę na temat wydarzeń historycznych, związanych z odzyskaniem w 1918 r. przez Polskę niepodległości.

Zapraszamy do obejrzenia filmów

Powstania Śląskie  Inauguracja obchodów rocznic Powstań Śląskich

Powstania Śląskie 1919-1921

https://youtube.com/watch?v=uwxG4pmRCPQ