Kulturalnie i za darmo – MAJKolejna lista, tym razem dotycząca spektakli w maju.

Na końcu listy znajduje się ekstra dodatek :-).

Pamiętajcie, dostęp do spektaklu bywa jednorazowy – na żywo lub aktywny najwyżej kilkadziesiąt godzin. Może nie być dostępny przed, jak i po ogłoszonej dacie.

Nie przegap terminów!


1. Legenda o Smoku Wawelskim – spektakl online – 6 maja 17.00 – 8 maja 23.59

Zapraszamy na przedstawienie online pod tytułem „Legenda o Smoku Wawelskim” w wykonaniu Teatru Prima. Przygody dzielnego Szewczyka, któremu dzięki wrodzonemu sprytowi i pomysłowości udało się pokonać groźnego Smoka.
Historia pokazana z ogromną dawką humoru, piękną oprawą muzyczną i wykorzystaniem dużych, kolorowych form plastycznych – niezwykle efektowna lalka imitująca Smoka, lalki typu mupety, oraz aktorzy w żywym planie angażujący najmłodszą publiczność do powierzanych im zadań. Dzięki temu każdy może poczuć się małym bohaterem, który osobiście pomógł Szewczykowi w zwycięstwie nad Smokiem.
Przedstawienie posiada wiele walorów edukacyjnych. Rycerze, którzy stają do walki ze Smokiem to przedstawiciele różnych nacji. Źródło opisu: www.agencjaprima.pl.
Zobaczcie zwiastun przedstawienia: https://youtu.be/yjNd8jBAeSs

Link do spektaklu pojawi się w wydarzeniu oraz na stronie https://www.facebook.com/Odolanka w czwartek 6.05 o godz. 17:00 i pozostanie aktywny do soboty 8.05 do godz. 23:59.

2. „Kosmolenie ratują świat”, Teatr Kultureska – Scena Młodego Widza – 7 maja, 9.30

Zapraszamy Was w kosmiczną podróż w czasie. Jest rok 3030. Ziemię ogarnęła zagłada. Przez zanieczyszczenia z planety zniknęły rośliny i zwierzęta. Pośród dymu i zgliszczy słychać tylko płacz ostatniej żyjącej istoty – Kropelki Wody. A tymczasem, gdzieś daleko w kosmosie, na odległej planecie żyją w spokoju Kosmolenie. Ewa, która ciągle ziewa i Michał Kichał – to największe kosmiczne leniuchy. W ich duszy tli się jednak marzenie – chcieliby zostać bohaterami przestworzy. Pewnego dnia na ich planetę dociera wiadomość z Ziemi z błaganiem o pomoc. Czy zareagują? Czy uda się uratować najpiękniejszą planetę w kosmosie?
“Kosmolenie ratują Ziemię” to ekologiczny spektakl teatralny, który uczy przez zabawę. To wesoła lekcja ekologii, oprawiona wyjątkową muzyką, kostiumami i scenografią. Z zabawnej historii płynie do widzów wartościowy morał: „Jeżeli zadbacie o przyrodę, możecie stać się ziemskimi bohaterami”. Przedstawia dzieciom negatywne skutki działań człowieka oraz wskazuje sposoby na właściwe gospodarowanie odpadami – poszerza wiedzę dziecka o segregacji odpadów, metodach unikania powstawania odpadów oraz możliwościach ponownego wykorzystania odpadów. Ta przejmująca historia z pewnością poruszy serce każdego dziecka i zmotywuje do podejmowania działań ekologicznych.

Przedstawienie adresowane jest do dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów klas I-IV szkoły podstawowej. Transmisja przedstawienia na kanale YouTube (Teatr Mały Tychy) – https://www.youtube.com/c/TeatrMalyTychy/ – dostępna przez 5h.

3. Czarne i białe – spektakl dla dzieci online– 8 maja, 16.00 – 10 maja, 16.00

Wykonanie: Teatr pod Orzełkiem w BiałymstokuPoetycki spektakl dla dzieci utrzymany w stylu „Kabaretu Starszych Panów”.Poeta Pan Czarny i Malarka Pani Biała tworzą książkę o czarno-białym miasteczku. Widzowie biorą udział w przygodach Czarnego i Białego Kota, Białego Niedźwiedzia, Fotografa, Sroki-kłamczuchy, Białego Kruka, Rodziny Tralalińskich, obserwują czarno-białe zjawiska z otaczającej nas rzeczywistości. Poznajemy perypetie mieszkańców miasteczka bawiąc się klasyką poezji dziecięcej. Atrakcją spektaklu są płaskie lalki przypominające figury wycięte z kart książki. Muzykę do spektaklu stworzyła Agnieszka Glińska.Przedstawienie dla dzieci od 3 lat.
Czas trwania 45 min.
Spektakl będzie dostępny na kanale YouTube CKiS Tczew do dnia 10 maja. Link do spektaklu pojawi się wkrótce. Teatr pod Orzełkiem to profesjonalni aktorzy lalkarze, absolwenci Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, Akademii Teatralnej w Warszawie, prezentujący swoje umiejętności w kraju i za granicą. Teatr założył Mariusz Orzełek miłośnik teatru przedmiotu i wieloletni praktyk technik lalkowych, współtwórca białostockich teatrów dla dzieci Klapa i Co Nieco. W latach 1994-2002 wykładowca w Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku.

4. Spektakl “Nowe Szaty Króla” – 9 maja, 16.00

Baśń Andersena o nagim królu – o królu oszukanym i samooszukującym się opowiedziana na nowo przez Malinę Prześlugę. I to jak opowiedziana! Historia dzieje się współcześnie, kiedy to po świecie, jak po wybiegu, paradują celebryci, a eksperci w dziedzinie mody i urody stają się guru dla mas. Takim nowoczesnym światem glamour zarządza król – mierny kreator własnego życia, który wewnętrzną pustkę, rozdzierającą samotność usiłuje przykryć coraz to bardziej szałowym ciuchem. Aż do absurdu, aż do okrzyku: „Król jest nagi!”. Opowieść tym smutniejsza, że aktualna. Ale pełni wigoru aktorzy Teatru ES nie pozwolą Wam się smucić ponad miarę, tym bardziej, że tekst sztuki przepełniony jest wybornym humorem Prześlugi, a piosenki z muzyką Roberta Protasewicza, który jest reżyserem całości, nadają przedstawieniu lekkości. 

Dostęp – https://www.facebook.com/ckis.siedlce

5. FANTAZJANA – Niekończąca się historia – 9 maja, 15.00

„Więc uwierz w siebie
Bawiąc się, sięgnij gwiazd wiedząc, że
To Twe przeznaczenie
Poczuj, że to Twój świat, uwierz w nie!
Bastian po śmierci mamy zamyka się w sobie, ma problemy w szkole i nie potrafi porozumieć się ze swoim tatą. Pewnego dnia chowa się w księgarni, uciekając przed prześladującymi go starszymi kolegami ze szkoły. Tam znajduje tajemniczą książkę, dzięki której przeżyje najwspanialszą przygodę w swoim życiu. Nie jest to bowiem zwykła książka, ale pełna magii brama do innego świata. Dzięki niej Bastian przenosi się w krainę Fantazjany, której grozi zagłada…Mały chłopiec okaże się wkrótce jedyną osobą, która może uratować świat fantazji. Czy Bastian poradzi sobie z zadaniami, które na niego czekają? Czy uda mu się uratować świat fantazji? Tego dowie się każdy, kto wraz z Bastianem wyruszy w podróż jeszcze niezbadanej, ogromnej Fantazjany. Autorskie piosenki, wartko tocząca się akcja spektaklu, piękne kostiumy, efekty multimedialne czynią ten spektakl wyjątkowym teatralnym widowiskiem z wartościowym morałem, który zapadnie w pamięci nie tylko najmłodszym widzom.

Dostęp – https://www.facebook.com/bibliotekajastrzebie

6. Spektakl dla dzieci „Wiślana opowieść” Teatru Lalek Igraszka – 9 maja, 13.00

Od pewnego czasu nad Wisłą zaczęły się dziać niepokojące rzeczy, rzeka coraz wolniej płynie, a z jej nurtów słychać tajemnicze dźwięki, czyżby coś jej dolegało? Zaniepokojeni tym Sum i Czapla, postanawiają zgłębić tajemnicę. Podczas wyprawy Sum, poznaje chłopca Antka, który także chce rozwikłać wiślaną zagadkę. Okazuje się, że w Wiśle zamieszkał Potwór Śmieciej… Wszystkich, którym nie jest obojętny los Królowej polskich rzek, serdecznie zapraszamy na autorską bajkę o wartkiej akcji, mądrym przesłaniu i pięknych piosenkach.
Autor: Paweł Kołodziejski
Reżyseria: Zespół
Lalki i scenografia: Beata Chojak
Muzyka, aranżacja, efekty dźwiękowe: Andrzej Perkman, Paweł Kołodziejski
Czas trwania: ok. 40 minut
Transmisja online na żywo na kanale YouTube Okęckiej Sali Widowiskowej – dostęp bezpłatny.
Link do transmisji – https://youtu.be/pp-bBKfAZYg

7. Spektakl dla dzieci „Lampa Aladyna” – Teatr Sztuka – Na żywo z MOKu – 15 maja, 11.00

Studio teatralne „Sztuka” oraz Miejski Ośrodek Kultury w Wojkowicach zapraszają na kolejne przedstawienie online dla najmłodszych! Bardzo cieszy nas duże zainteresowanie spektaklami online dla dzieci dlatego mamy dla Was nową propozycję. Tym razem przeniesiemy się do egzotycznej Persji gdzie poznamy tytułowego Aladyna, dowiemy się co kryje tajemnicza lampa oraz przeżyjemy z nim wspaniałe przygody.
Przedstawienie odbędzie się 15 maja w sobotę o godzinie 11.00.
Aladyn jest bohaterem jednej z baśni znajdujących się w „Księdze tysiąca i jednej nocy” i jest to z pewnością jedna z najpopularniejszych historii znanych we wszystkich kręgach kulturowych i na wiele sposobów opowiadanych. Jedno w tej opowieści jest niezmienne – Aladyn, młody chłopak staje się pewnego dnia właścicielem tajemniczej oliwnej lampy. Lampa ma magiczne właściwości, a kto ją zdobędzie odmieni swoje życie. Aby dowiedzieć się co spotkało naszego bohatera, w jaki sposób zdobył tajemniczą lampę i odkrył jej moc, należy 15 maja zalogować się na kanał MOK-u na youtube i razem z nami poznać orientalny świat magii. Zapraszamy!

Link do transmisji – https://youtu.be/wdUWHqbzDMY

8. Spektakl dla dzieci “O Jasiu, Małgosi i chatce z łakoci” – 16 maja, 15.00

16 maja 2021 (niedziela)
godz. 15.00„O Jasiu, Małgosi i chatce z łakoci”. Spektakl dla dzieci on-line.

Dostęp – https://www.facebook.com/cpkpp

9. “Król Maciuś ” spektakl dla dzieci – 22 maja, 13.00

W ramach cyklu TEATR SMYKA zapraszamy 22 maja 2021r., o godz.13.00
najmłodszych miłośników teatru na spektakl „Król Maciuś” w wykonaniu aktorów Teatru Wariacja.Maciuś został królem choć ma dopiero kilka lat. Nie wie co król może robić, a czego zabrania królewska etykieta. Jak rządzić królestwem, kiedy jeszcze nie umie się pisać , czytać i liczyć? Kto ma władać krajem? Ministrowie czy król? Maciuś zmienia prawo i staje się Królem Maciusiem Pierwszym -Reformatorem. Powołuje dziecięcy parlament i … co się wydarzy ?To zobaczyć musicie sami.

Dostęp – https://youtu.be/93TJbHMddyA

10. Spektakl dla dzieci na podstawie twórczości Stanisława Jachowicza – online

Zapraszamy na spektakl – online dla dzieci na podstawie twórczości Stanisława Jachowicza w wykonaniu aktorów Teatru Falenica im. Szczepana Szczykno.

Dostęp – Wawerskie Centrum Kultury Filia Falenica – https://www.facebook.com/wck.falenica

11. Spektakl dla dzieci i młodzieży “Dziób w dziób” – 29 maja, 18.00

Podwórkiem rządzi banda Gołębi!. „Najmocarniejsza na osiedlu! Na dzielni! Na mieście!” Wszystkie parapety są ich. „Rządzą Gołębie! Tylko Gołębie! Zawsze Gołębie!”. Pewnego dnia, w niewyjaśnionych okolicznościach znika gołąb Janusz. Podejrzenie pada na kota, bo „kto inny ma pożerać gołębie”…Zbrodnia! Zemsta! Honor! Przyjaźń!… I dużo śmiechu!… Pełna gwałtownych scen opowieść dla ludzi o mocnych nerwach.
Raczej dla młodszej podstawówki niż przedszkolaków. Ale rodzice też będą się świetnie bawić. (kto wie czy nie lepiej od dzieci?)

Autor: Malina Prześluga. Wykonanie: Teatr N.O.R.A. (Nadwiślańskie Oddziały Rezerw Artystycznych).
Obsada: Gołąb Zbigniew – Julia Bartkiewicz; Gołębica Mariola – Paulina Rawińska; Gołąb Heniek – Kinga Kalmus; Gołąb Stefan – Julia Kulesza; Gołąb Maniek – Julia Jarząbek; Gołąb Janusz – Julia Majcher; Wróbel Przemek – Julia Witkowska; Kotka Dolores – Milena Bajdecka. Kostiumy – Kinga Kalmus.
Reżyseria – Krzysztof Konrad, Malina Prześluga-Delimata.

Dostęp ON-LINE (FB CPK) – https://www.facebook.com/cpkpp


Na koniec coś wyjątkowego … dla dzieci i dorosłych:

Noc Muzeów w wilanowskim pałacu – 15 maja, 19.00-24.00

W tym roku przygotowaliśmy moc atrakcji z pogranicza przyrody, historii i sztuki! Czekają na was mappingi, pokazy, warsztaty, fascynujące opowieści… zwiedzanie nowej wystawy czasowej „Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linnusza” i wilanowskiego parku! Mamy dla Was też niespodziankę!

Dla kogo? Dla każdego!
W programie:

 1. Co się kryje za fasadą? 
  Podczas spaceru wokół pałacu przyjrzymy się uważnie rzeźbom, płaskorzeźbom i malowidłom umieszczonym na zewnątrz rezydencji. Opowiemy, jakie treści kryją dekoracje zdobiące pałacowe elewacje i co o relacjach człowieka ze światem roślin można się z nich dowiedzieć!
  Kiedy i gdzie: godz. 19.00, 19.30, 20.00 w parku lub godz. 20.00, online: MS Teams, http://bityl.pl/rXBCK
  Dla kogo: osoby dorosłe
 2. Warsztaty kulinarne online!  – Od wilanowskich mistrzów kuchni dowiemy się, co jadał król Jan III i jak mogła wyglądać jego kolacja. Wspólnie przygotujemy danie z królewskiego menu.
  Kiedy i gdzie: godz. 19.00, online: strona muzeum na Facebooku – https://www.facebook.com/wilanow
  Dla kogo: dorośli.
 3. Witaj Majowa Jutrzenko – premiera wideoklipów – Uchwalenie Konstytucji z 1791 r. do dziś jest jednym z najważniejszych wydarzeń historycznych w Polsce. W majową Noc Muzeów 2021 r. pragniemy muzycznie uczcić rocznicę jej uchwalenia. Zapraszamy na dwie premiery wideoklipów: Witaj Majowa Jutrzenko (inaczej Mazurek 3 Maja) oraz Polonez 3 Maja.
  Kiedy i gdzie: godz. 19.00, 21.00, online: strona muzeum na Facebooku https://www.facebook.com/wilanow
 4. Sekret metamorfozy, czyli wieczorna opowieść o motylach. Zapraszamy do wysłuchania opowieści o niezwykłej przemianie, jaką co roku przechodzą motyle – zarówno te nocne, jak i dzienne. Poznajcie Marię Sibyllę Merian – pionierkę entomologii i badaczkę tego fascynującego zjawiska. Dzięki niej dowiecie się, jakie związki łączą motyle i rośliny.
  Dla kogo: dorośli i dzieci w wieku powyżej 6 lat
  Kiedy i gdzie: godz. 19:15–20.00, online: MS Teams, http://bityl.pl/3n1bJ
  Prowadząca: dr inż. Julia Dobrzańska
 5. Czy pszczoły w nocy śpią? Zapraszamy na filmową relację z wilanowskiej pasieki Ule Króla.
  Kiedy i gdzie: godz. 20.00, online: strona muzeum na Facebooku – https://www.facebook.com/wilanow
  Dla kogo: dorośli
 6. Pałasz – legendarny koń króla Jana III – Opowiemy o wielkiej miłości króla do koni, która zrodziła się już w okresie dzieciństwa. Zanim nieustraszony zwycięzca spod Wiednia dosiadł legendarnego jasnego kasztana o imieniu Pałasz, sztukę ujeżdżania doskonalił na drewnianym koniku. Historia tej zabawki stanie się inspiracją do kreatywnego działania, w trakcie którego wyczarujemy kolorowego drewnianego konika na biegunach.
  Dla kogo: dorośli i dzieci powyżej 8 lat
  Kiedy i gdzie: godz. 20.30–21.30, online: MS Teams, http://bityl.pl/DAzSH
  Prowadząca: Katarzyna Pietrzak