Część przyrodnicza – I Tyski Turniej Szkół Podstawowych

6 października nastąpiła inauguracja I Tyskiego Turnieju Szkół Podstawowych. Miejski konkurs został objęty honorowym patronatem przez Prezydenta Miasta Tychy – Andrzeja Dziubę, a wspierany jest przez MCO oraz Młodzieżową Radę Miasta.  

Po długim okresie zdalnej nauki chcemy wrócić do normalnych działań, gdyż nasi uczniowie na pewno potrzebują różnorodnych form aktywności, a nauczyciele nowych wyzwań. Dlatego zaproponowaliśmy uczniom klas szóstych tyskich szkół formułę turnieju (na wzór szlacheckich potyczek). Turniej składa się z 4 odrębnych części, poświęconych różnym dziedzinom: przyrodnicza, matematyczno-informatyczna, humanistyczno- językowa i sportowo – artystyczna.

SP 14, jako organizator, w nietypowy sposób zaprosiła do turnieju poszczególnych uczestników – „wyzywając” na pojedynek wiedzowy. Do konkursu zgłosiło się aż 12 tyskich szkół podstawowych:  

SP nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach 
SP nr 8 im. św. Jana Pawła II w ZSP nr 3 w Tychach 
SP nr 9 w Tychach 
SP nr 10 w Tychach 
SP nr 11 im. Marii Curie Skłodowskiej w Tychach 
SP nr 14 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Armii Krajowej w Tychach 
SP nr 17 w Tychach 
SP nr 18 im. Władysława Jagiełły 
SP nr 21 w Tychach 
SP nr 35 z OI im. Matki Teresy z Kalkuty w Tychach 
SP nr 36 im. Narodów Zjednoczonej Europy w Tychach 
SP nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K. Makuszyńskiego 

W pierwszej rundzie turnieju reprezentacje – po trzy osoby z każdej ze szkół – stanęły w szranki w rywalizacji na znajomość zagadnień przyrodniczych.  
Zadania były rozmaite. Począwszy od tych na czas i refleks poprzez zadania praktyczne, takie jak budowanie modelu komórki roślinnej czy zadania pomiarowe w szkolnym ogrodzie, kończąc na konkurencji z laptopami. Pytania były o różnym stopniu trudności, a uczniowie z zacięciem „walczyli” o punkty i zwycięstwo. Łatwo nie było! Finalnie, po dogrywce o drugie i trzecie miejsce na podium stanęły: 

1 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach 
2 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 10 w Tychach 
3 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 18 im. Władysława Jagiełły w Tychach 

Gratulujemy zwycięzcom, ale także wszystkim uczestnikom, którzy podjęli wyzwanie. 

Pytania do części przyrodniczej konkursu przygotowały doświadczone nauczycielki naszej szkoły – Pani Agnieszka Nowok (biologia) oraz Pani Justyna Kuna (geografia).  
Nad prawidłowością przebiegu konkursu czuwało jury w składzie: mgr Gabriela Wyrobek (SP 5), mgr Barbara Gąsiorek (SP 9), mgr Sabina Koperwas (SP 14) oraz mgr Katarzyna Bochnia (SP 18). Rolę prowadzących pełnili: Panie Agnieszka Nowok i Justyna Kuna oraz Pan Jacek Biernacki, zaś technologicznie i informatycznie turniej przygotował Pan Adrian Zieliński.  
Dodatkową atrakcją dla przybyłych była możliwość zwiedzania Muzeum Śląskiego Września 1939 r. mieszczącego się w budynku szkoły.  

Przygotowujemy się już do rundy drugiej – część matematyczno – informatyczna – która odbędzie się w grudniu br. Liczymy na nie mniejsze emocje, ciekawe zadania i dobrą zabawę.  

Do zobaczenia niebawem!