Światowy Dzień Pluszowego Misia

Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej. Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka symbol z niezwykłą historią. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie.

Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.

Dzisiaj w każdym sklepie z zabawkami możemy natknąć się na pluszowe misie. Często są one bohaterami powieści, bajek, filmów i piosenek tak jak m.in. Kubuś Puchatek, Coralgol, Paddington, Miś Uszatek, Yogi, Rupert, Mój Brat Niedźwiedź, Mały Miś, Troskliwe Misie czy Gumisie. Nie można wyobrazić sobie świata bez uroczego, łagodnego misia. Jest on patronem wielu przedszkoli i żłobków w Polsce i na świecie. Stał się również symbolem pomocy, dzięki akcji charytatywnej “Podaruj Misia” organizowanej co roku przez TVN, akcji “Miś” (polegającej na wręczaniu misiów i prezentów gwiazdkowych dla dzieci z biednych rodzin) czy Fundacji Burego Misia na rzecz osób niepełnosprawnych.

Klasa 1a miała lekcje zdalnie, ale nie mogło zabraknąć opowieści o misiach:

Klasa 1b zaprosiła solenizantów – ukochane misie – do naszej szkoły i wraz z nimi poznała historię pluszowego misia, oraz dowiedziała się wielu ciekawostek nt. misiów. Ponadto uczniowie grali w interesujące gry i rysowali portrety misiów. Nie zabrakło również śpiewów i wspólnych tańców:

W klasie 1c też wiele się działo. Odbyło się kodowanie z misiem, tańce, koło fortuny z misiem, wykonanie pracy plastycznej, oglądanie bajek i słuchanie muzyki o misiach:

Z kolei klasa 2b zabrała misie na jesienny spacer. Rozwiązywały zagadki. Tańczyły ze swoimi pluszakami misiowy taniec, a także śpiewały piosenki o misiach:

W świetlicy także nie zapomniano o Misiu – ulubionej maskotce dzieci. Uczniowie wykonali prace plastyczne, oglądali  przygody Misia Uszatka, wspólnie śpiewali piosenki z misiem w roli głównej:

Również w bibliotece szkolnej pojawił się pluszowy miś, a także można było poczytać książki, której bohaterami są misie.

Źródło: https://miastodzieci.pl/czytelnia/swiatowy-dzien-pluszowego-misia/ (dd: 24.11.2021), https://www.mjakmama24.pl/mama/imprezy/dzien-pluszowego-misia-kiedy-obchodzimy-i-co-za-swieto-aa-ZZj9-GUqt-awnf.html (dd: 24.11.2021), https://www.kalbi.pl/dzien-pluszowego-misia (dd: 24.11.2021)