Odsłonięcie tablicy poświęconej Joachimowi Gnidzie

13 grudnia w naszej szkole odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Joachimowi Józefowi Gnidzie. W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego upamiętniono najtragiczniejsze wydarzenie z 16 września 1981r. – pacyfikację strajku górników kopalni „Wujek”, w której zastrzelony został m.in. absolwent naszej szkoły (wówczas Szkoły Podstawowej im. Karola Świerczewskiego)

W uroczystości udział wzięły siostry Jolanta Fajts i Małgorzata Niedośpiał, włodarze Tychów oraz Rady Miasta, Dyrekcja naszej szkoły oraz przedstawiciele uczniów.

Organizatorzy: Miasto Tychy, Miejskie Centrum Kultury w Tychach, Muzeum Miejskie w Tychach, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, Szkoła Podstawowa nr 14 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Tychach

Więcej informacji nt. uroczystości oraz wydarzeń historycznych tamtego okresu można przeczytać m.in. w artykułach:

„W Tychach upamiętniono Joachima Gnidę – jedną z dziewięciu ofiar pacyfikacji Wujka” na stronie Dzieje.pl – portal historyczny,
„Tyskie obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce” – na stronie NowinyTyskie.pl,
„Pamiątkowa tablica górnika z Wujka. Uroczyste odsłonięcie” – na stronie Polskiego Radia Katowice

lub w postach na szkolnym fanpage’u.

Biogramy dziewięciu górników z Wujka, w tym J. Gnidy, można odnaleźć na stronie Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.

Poniżej prezentujemy fotorelację z wydarzenia. Zdjęcia wykonał Włodzimierz Chrzanowski.