Wycieczka do Planetarium

Istniejące od lat pięćdziesiątych poprzedniego wieku Planetarium Śląskie przeszło dużą modernizację. Po czterech latach zmian i przebudowy jest już otwarte, ku uciesze miłośników gwiazd i kosmosu. Zagadnienia będące przedmiotem badań tego obserwatorium związane są z trzema dziedzinami nauki: sejsmologią, meteorologią i astronomią. Można tu odnaleźć niespotykane stanowiska ekspozycyjnie pozwalające pokazać oraz doświadczać rozmaite zjawiska fizyczne (np. przeżyć trzęsienie Ziemi, stanąć tuż przy prawdziwej błyskawicy, odbyć symulowany lot w kosmos). Bogata oferta zachęca do odwiedzin niejeden raz. Również baza dydaktyczna dla szkół oferuje niezwykle ciekawą tematykę. Uczniowie naszej szkoły – klasy II i III – mieli okazję wziąć udział w zajęciach pt. Królestwo planet, poruszających zagadnienia takie jak: Orientacja na sferze niebieskiej – kierunki świata. Gwiazdy i gwiazdozbiory. Zodiak. Układ Słoneczny i jego składniki. Te dwulekcyjne zajęcia dały możliwość odbycia fascynującej podróży przez Układ Słoneczny oraz prezentację piękna kosmosu i inspiracji do zgłębiania wiedzy o wszechświecie. Dzięki nim znamy już odpowiedź na pytania: Co można zobaczyć na niebie gdy Słońce idzie spać? Czy Wielki Wóz jest gwiazdozbiorem? Dlaczego nie możemy wylądować na Jowiszu?