Klasy pierwsze w Osikowej Dolinie

„Jest takie miejsce…. Gdzie Historia wyrabiania ozdób i wyrobów rękodzielniczych z łyka osikowego sięga końca XIX wieku. To właśnie w gminie Koziegłowy na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej powstała „Osikowa Dolina”, która od prawie dwóch dekad krzewi tę piękną tradycję, nadając jej nowoczesne tchnienie”.

Klasy pierwsze udały się do niezwykle ciekawego miejsca jakim jest Osikowa Dolina. Podczas pobytu uczniowie wzięli udział w warsztatach zielarskich, w ramach których dekorowali tradycyjnym wiórkiem drewna osikowego koszyki na zioła. Zapoznali się z rodzajami sadzonych przez nich ziół oraz zasadami sadzenia, pielęgnacji i uprawy.

Podczas interaktywnej prezentacji multimedialnej kontynuowali edukację o ziołach. Dowiedzieli się co nieco o ich pochodzeniu, właściwościach oraz tradycyjnym i współczesnym wykorzystaniu.

W trakcie zajęć kulinarnych wykorzystali zioła do wykonania deseru – wafel z dżem i tartym tymiankiem pod pierzynką z bitej śmietany z miętą.

Dodatkowo mieli możliwość przenieść się w czasie i doświadczyć tradycyjnego rękodzielnictwa używając zabytkowych narzędzi. Poznali charakterystykę drewna osikowego oraz zasadę działania i poszczególne elementy tradycyjnego hebla.