„Przeżywanie przez działanie” – innowacja w świetlicy szkolnej

Od września bieżącego roku w naszej szkole realizowana jest innowacja pedagogiczna pt. „Przeżywanie przez działanie” adresowana do części dzieci uczęszczających na zajęcia świetlicowe. Autorkami są nasi nauczyciele: pani Monika Jankowska i pani Agnieszka Szczęsny-Sulej. Innowacja powstała w odpowiedzi na „czasy ekranów” i przebodźcowanie wzrokowe oraz ma zachęcać dzieci, by w aktywny sposób eksplorowały świat poprzez angażowanie wszystkich zmysłów w procesach poznawczych. Obecnie trwa cykl „Jesień”, gdzie motywem przewodnim jest kolor żółty, a głównym żywiołem wiatr. Oprócz tego znakiem rozpoznawczym zajęć podczas jesiennej pory jest zapach lawendy, smak miodu lub kremu orzechowego oraz melodia „Alunelul” („Orzeszek”), do której dzieci wystukują odpowiedni rytm. Wszystko to ma stymulować mózg polisensorycznie i w efekcie pobudzać ciekawość poznawczą. Podczas zajęć stosuje się również inne metody i techniki, ale o tym w kolejnych wpisach…