Obchody Święta Niepodległości

104. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę obchodzona była nietypowo, ale bardzo aktywnie, przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 14 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Armii Krajowej w Tychach. W przeddzień 11.11 nasza Szkoła przybrała barwy biało-czerwone i ustrojona w symbole narodowe celebrowała Święto Niepodległości. Korytarze szkoły przyozdobione zostały tematycznymi gazetkami ściennymi, bowiem każda z klas miała za zadanie dać artystyczny wyraz temu ważnemu wydarzeniu. O 9.00 rozpoczął się najważniejszy punkt uroczystości – Bieg Niepodległości. Każda klasa miała do pokonania dystans 1111 m (klasy 1-3) lub 1918 m (klasy 4-8). Nie liczyło się tempo ani wygrana, lecz współpraca i aktywna nauka. Można było biec, maszerować, a nawet spacerować – najważniejsze, by dotrzeć do mety całą klasą. Na trasie przygotowane były tabliczki z najważniejszymi datami w historii Polski. Na mecie klasy sprawdzały, ile z nich zapamiętały. Każdy z uczestników po biegu otrzymał pamiątkowy medal ufundowany przez Radę Rodziców, a następnie klasy wraz z wychowawcą złożyły znicz pod Tablicą Pamiątkową Żołnierzy AK dla upamiętnienia wszystkich poległych w obronie ojczyzny. Wcześniej Dyrekcja Szkoły złożyła wieniec oraz wystawiła wartę honorową, reprezentowaną przez uczniów klas ósmych.  O godzinie 11.11 przerwano lekcje oraz wstrzymano bieg, by odśpiewać Hymn Państwowy.   

Wspomnijmy również, że szkolne obchody rozpoczęliśmy już 8 listopada, uczestnicząc w prezentacji konkursowej z trzema utworami muzycznymi – Hymnem Państwowym oraz dwiema pieśniami hymnicznymi – Rotą i Marszem I Brygady. Utwory trzeba było zaśpiewać a capella, gromadząc możliwie największą liczbę uczniów Szkoły. Tak więc w sali gimnastycznej pod batutą Pana Adama Saczki i bacznym okiem jury konkursu Do Hymnu! niemal wszyscy uczniowie klas 4-7 w odświętnych strojach pokazali swoje umiejętności wokalne. 

Taka forma świętowania, jeśli nie zapadnie w pamięci naszych uczniów, to z pewnością wyszła wszystkim na zdrowie.   

Poniżej fotogaleria oraz video:

Bieg Niepodległości



Do Hymnu! – prezentacja konkursowa