FTO ŚPIYWO, TROSKI ROZWIYWO

Śląskie pieśni to nasze dziedzictwo, nie gorsze niż poprzemysłowe zabytki. Każda z nich opowiada historię i ma swoją historię.

Na przestrzeni kilkudziesięciu lat u wielu ludzi wytworzyło się błędne wrażenie, ze to blamaż, że mało wartościowe. Tymczasem pieśni śląskie są bardzo różnorodne tematycznie, poruszając różne przestrzenie życia ludzkiego. Opisują codzienność, życie rodzinne i zawodowe. Zawierają mądrość życiową. Śląskie pieśni mają wspaniałe melodie.

Śląsk jest najbardziej rozśpiewanym regionem w Polsce, nie ma drugiego takiego!

Pozostaje nam obowiązek ratowania od zapomnienia naszych pięknych śląskich pieśni ludowych i zachęcanie do ich śpiewania zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorosłych, do kontynuowania pięknej tradycji. Zapraszamy i zachęcamy do śpiewania chociaż paru pieśni z tego przebogatego repertuaru. Wtedy zrozumiemy, dlaczego warto śpiewać śląskie pieśni ludowe.

Nasi uczniowie 5 grudnia podczas obchodów Dnia Śląskiego przygotowali wybrane przez siebie utwory i zaprezentowali je swoim kolegom oraz Dyrekcji Szkoły. Na koniec klasy otrzymały nagrodę w postaci dyplomu za zaangażowanie i krzewienie tradycji śląskich. W tym dniu odbywały się w klasach quizy o Śląsku, godce śląskiej i o kulturze prowadzone przez uczniów klas 8

Na korytarzach zawisły gazetki o Górnym Śląsku oraz prace konkursowe „Śląsk nasza mała ojczyzna”.

Przed nami jeszcze konkurs gwary śląskiej „Pogodejmy po naszemu”, który odbędzie się 9 grudnia. Udział w nim wezmą uczniowie, którzy sami zgłosili się do konkursu.

13 grudnia, natomiast, odbędą się uroczystości z okazji 41 rocznicy wydarzeń grudniowych na kopalni „Wujek”, pod Pamiątkową Tablicą Joachima Gnidy.

Poniżej fotorelacja z przeglądu pieśni śląskich