Festiwal Językowo-Kulturowy

W tygodniu od 20 do 24 lutego obchodziliśmy Festiwal Językowo-Kulturowy.

W pierwszym dniu motywem przewodnim był język angielski oraz kraje, w których się go używa. Naszą szkołę zaszczycili swoją obecnością różni dostojni goście, między innymi przedstawiciele brytyjskiej rodziny królewskiej, dr Dolittle, Margaret Thatcher, uczniowie Hogwartu oraz wiele innych. Wszyscy świetnie się bawili, a przy okazji poszerzyli swoją wiedzę.

We wtorek przypadał dzień języka polskiego. Był to również Dzień Języka Ojczystego, a jak wiadomo „[…] iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”. Oj działo się, działo… Kolorem przewodnim w tym dniu były oczywiście barwy narodowe. Na przerwach czas uczniom i nauczycielom umilała muzyka, i to nie byle jaka – poezja śpiewana. A, że rok 2023 to rok Wisławy Szymborskiej, więc na salonach królowa Sanah. Nie mogło również zabraknąć Grzegorza Turnaua i Jana Brzechwy. Korytarze zdobiły gazetki, których motywem przewodnim był…język polski: ortografia, poezja, proza. W tym dniu w klasach młodszych odbyły się eliminacje do konkursów szkolnych, na każdym etapie do innego: klasy pierwsze – kaligrafia, klasy drugie – piękne czytanie i klasy trzecie- ortografia. Swoje zmagania konkursowe mieli również uczniowie starsi. Specjalnie dla nich odbył się konkurs Mistrz Języka Polskiego oraz Mistrzyni Szymborska. Każdą klasę w tym dniu odwiedzili goście, którzy mieli za zadanie poruszyć mózgi do wysiłku, zadając zagadki i rozwiązując albo zaplątując języki łamańcami.

Trzeciego dnia tygodnia przyszedł czas na Hiszpanię i język hiszpański. W szkole na przerwach rozbrzmiewały gorące rytmy muzyki hiszpańskiej, w szkole zrobiło się kolorowo – czerwono i żółto. Uczniowie mieli okazję posłuchać przeróżnych ciekawostek dotyczących tego kraju, mogli sprawdzić swoją wiedzę w krótkim quizie kulturowo-językowym, a także spróbować swoich sił w rozpoznawaniu sławnych postaci, dań czy hiszpańskich miast.

Czwarty dzień Festiwalu Językowo-Kulturowego, to dzień kiedy uczniowie klas starszych uczyli swoich młodszych kolegów podstaw języka niemieckiego. Ponadto wszyscy mieli okazję wziąć udział w quizie kulturowym oraz posłuchać muzyki w języku niemieckim, dzięki czemu dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o naszych zachodnich sąsiadach.

Ostatni dzień Festiwalu zorganizowali nasi uczniowie z Ukrainy. Przeprowadzili oni dla nas lekcje o swoim kraju, zorganizowali konkursy oraz częstowali przysmakami.

Następny Festiwal Językowo-Kulturowy już za rok!

Poniżej fotogaleria.

Poniedziałek – język angielski


Wtorek – język polski


Środa – język hiszpański


Czwartek – język niemiecki


Piątek – język ukraiński

Sprzęt nagłaśniający zamontowany na korytarzach naszej szkoły został zakupiony w ramach Laboratorium Przyszłości – inicjatywie edukacyjnej realizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.