Relacja z XIV Wojewódzkiego Konkursu Mitologicznego „Płyńmy do naszej Itaki”

Za nami XIV Wojewódzki Konkurs Mitologiczny „Płyńmy do naszej Itaki”.  Mity to znane od tysięcy lat historie, które do teraz fascynują i porywają serca oraz umysły czytelników. Nic więc dziwnego, że konkurs ten cieszy się wśród uczniów tak wielką popularnością.
Przecieraliśmy oczy ze zdumienia i rośliśmy w dumę, bo na konkurs przyjechało aż 21 szkół nie tylko z Tychów (SP 1, 5, 6, 7, 10, 13, 21, 37, 40), ale także z Katowic (SP 4, 42, 48, 54), Mikołowa (SP 3), Rybnika (SP 32), Bierunia (SP 1, 3), Lędzin (SP 1, 2) i Pszczyny (SP 4). Każdą placówkę reprezentowała świetnie przygotowana dwuosobowa drużyna. Na sali, gdzie odbywał się konkurs, zgromadziła się także publiczność, która dopingowała uczestników, a do tego sama mogła pochwalić się swoją wiedzą z mitologii i zdobywać nagrody. Właśnie dla publiczności zostały przygotowane scenki mitologiczne – prawdziwe małe formy teatralne. Uczestnicy konkursu zmierzyli się w pięciu konkurencjach. Nie zabrakło pytań o związki frazeologiczne. Nowością była wcale niełatwa wykreślanka, ale i tu większość drużyn otrzymała pełną liczbę punktów. Tak wysoki poziom uczestników mógł zakończyć się tylko dogrywką o trzecie miejsce. Napięcie rosło! Oczy wszystkich były skupione na elektronicznej tablicy z wynikami. To na niej, niczym wyroki Zeusa, jury ogłaszała zdobyte przez drużyny punkty. Po podliczeniu punktów na podium stanęli:

Szkoła Podstawowa nr 14 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Tychach – I miejsce

Szkoła Podstawowa nr 7 w Tychach – II miejsce

Szkoła Podstawowa nr 6 im. ks. Karola Palicy w Tychach – III miejsce

Gratulujemy!

Naprawdę było barwnie, hucznie, radośnie i jak zawsze emocjonująco.
W realizacji tak sporego przedsięwzięcia  pomógł nam sprzęt zakupiony z programu Laboratorium Przyszłości. Odpowiednia ilość mikrofonów, nagłośnienie i wspomniana już tablica usprawniły i uatrakcyjniły przebieg konkursu.

Po takim wysiłku, tak ciężkiej pracy wybornie smakowały domowe ciasta, którymi – dzięki uprzejmości i życzliwości rodziców naszych uczniów – mogliśmy poczęstować wszystkich uczestników.  Wspaniałe nagrody były już tylko przysłowiową wisienką na torcie.

Życzmy sobie, aby każdego roku konkurs niósł ze sobą tyle pozytywnych emocji i cieszył się taką atencją, bo znaczyć to będzie tylko jedno – młodzi ludzie są głodni wiedzy i czytają…mity, powieści, komiksy, a cytując klasyka, czytanie książek to przecież najlepsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.