Malarze z naszych podręczników

Czyje obrazy znajdują miejsce na kartach szkolnych podręczników i dlaczego? Tego mogli się dowiedzieć uczniowie klasy 6b, którzy 31 maja odwiedzili Muzeum Śląskie w Katowicach.

Młodzież eksplorowała pieszo tereny Katowickiej Strefy Kultury i podziwiała industrialne dziedzictwo regionu. Następnie uczniowie uczestniczyli w lekcji w galerii malarstwa polskiego w Muzeum Śląskim. Podczas zajęć nastolatkowie poznali dzieła takich wybitnych narodowych artystów, jak: Jan Matejko, Józef Chełmoński, Aleksander Gierymski, Jacek i Rafał Malczewscy, Stanisław Wyspiański, Tadeusz Makowski i wielu innych. Pod kierunkiem pani instruktor młodzi odbiorcy sztuki analizowali treść wybranych obrazów i podejmowali próbę ich interpretacji, notując swoje pomysły na kartach pracy. Zadawali też trudne pytania, np.: o ceny niektórych dzieł albo tajniki muzealnych systemów zabezpieczeń. Ci, którzy odwiedzili Muzeum Śląskie po raz pierwszy, mają nadzieję, że nie ostatni, więc wycieczka chyba była udana.