Zajęcia edukacyjne w SR Mikołów

Koniec roku szkolnego za pasem i być może odliczamy już dni do wakacji… Jednak niektóre atrakcje realizujemy właśnie w czerwcu, a niektóre jeszcze nawet przed nami!

Przed weekendem czerwcowym klasa 3 a miała przyjemność uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych w Sądzie Rejonowym w Mikołowie. W ramach naszej wycieczki zwiedzaliśmy budynek sądu. Szczególne zainteresowanie wzbudziły piwnice budynku, gdzie uczniowie chętnie pozwalali na zamknięcie się w znajdujących się tam celach. Na szczęście równie gorliwie wcielali się w role sędziego, prokuratora i adwokata, ponieważ w ramach atrakcji uczniowie uczestniczyli w inscenizacji sprawy sądowej. Zajęcia praktyczne poprzedzone były ciekawym wykładem funkcjonariusza policji, kuratorów sądowych oraz oczywiście pań sędzi. Pani sędzia wyjaśniła jak wygląda przebieg rozprawy sądowej, wskazała miejsca zajmowane w czasie rozprawy przez poszczególne osoby, wyjaśniła znaczenie kolorów żabotu, omówiła i pokazała symbol wymiaru sprawiedliwości, zwróciła uwagę na odpowiedni strój i zachowanie w sądzie, pozwoliła uczniom na użycie młotka sędziowskiego i cierpliwie odpowiadała na pytania uczniów.

Dzięki spotkaniu dowiedzieliśmy się na czym polega praca sędziego i pozostałych osób pracujących w sądzie. Uświadomiono nam jakie prawa i obowiązki ma młody człowiek funkcjonujący w środowisku szkolnym i rodzinnym. Omawialiśmy też konsekwencje demoralizacji i popełnionych czynów karalnych.

Wycieczka była dla dzieci uwrażliwieniem na konsekwencje przed lekkomyślnym zachowaniem, które czasami wynika z chęci zaimponowania kolegom czy sprostania dzisiejszym ‘wyzwaniom’. Liczymy na to, że po wizycie wszyscy wykażą chęć przestrzegania prawa poprzez kontrolowanie swojego zachowania.

Dziękujemy za zaproszenie sędzi Magdalenie Wicher – Kraszewskiej.