Pierwszaki w muzeum

Czy tyszanie wiedzą, że osiedle 'A’ jest najstarszym osiedlem w Tychach? Pewnie tak. Ale czy wiedzą, dlaczego na osiedlu 'B’ znajduje się pomnik dzieci i gąski lub dlaczego naprzeciwko kościoła św. Marii Magdaleny znajdują się fontanny z wydrami, lub co przedstawia mozaika na ścianie Teatru Małego? Czy zauważyliście, że przed wejściem do mieszkań na os. 'A’ znajdują się maleńkie płaskorzeźby ze zwierzętami… Jeśli tak, brawo WY! Jeśli nie, to Wam wytłumaczymy, ale tylko tak częściowo, bo być może zachęcimy Was do samodzielnych poszukiwań lub odwiedzin w muzeum.

Wyjaśniamy, że fontanna ma nam przypominać stawy, które kiedyś były w miejscu tyskiego rynku, tj. naprzeciwko kościoła, a pomnik chłopców z gęsią nawiązuje do obowiązków dzieci i wiejskiego charakteru tego miejsca w odległej przeszłości naszego miasta. Spostrzegawczy dostrzegą jeszcze jedno maleńkie zwierzątko, które również widoczne jest na tej rzeźbie. Sprawdźcie sami.

Mozaika na bocznej ścianie Teatru Małego to nie tylko geometryczne figury… zachęcamy do wnikliwego spojrzenia, troszeczkę utrudnionego ze względu na trwający tam remont, ale skoro my daliśmy radę, to z pewnością Wam też się uda! 

Wizyta w muzeum, wcale nie musi być stacjonarna, ani nudna…