105 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Kolejną rocznicę obchodziliśmy w naszej szkole przez kilka dni i wiele różnych działań.

10 listopada 2023 r. to dzień oficjalnych i uroczystych obchodów. Rozpoczęliśmy od wystawienia Wart Honorowych przy Tablicy Pamiątkowej Żołnierzy Armii Krajowej. Wielu z tych żołnierzy to bohaterowie odzyskiwania niepodległości w 1918 r. Następnie złożyliśmy oficjalny wieniec od dyrekcji i pracowników szkoły. Następnie wszyscy uczniowie szkoły wraz ze swoimi wychowawcami składali znicze w hołdzie bohaterom niepodległości. O godzinie 11.11 uczniowie naszej szkoły wzięli, po raz kolejny, udział w ogólnopolskiej akcji „Do Hymnu” i zaśpiewali 4 zwrotki hymnu narodowego. Po hymnie WSZYSCY uczniowie szkoły wyszli na dziedziniec i utworzyli „żywą flagę”, gdzie uczniowie klas 1-3 byli kolorem czerwonym, a uczniowie klas 4-8 kolorem białym.

11 listopada 2023 r.

Jak co roku szkolne Poczty Sztandarowe uczestniczyły w miejskich obchodach 105 rocznicy odzyskania niepodległości. Rozpoczęło się wszystko mszą św. w kościele pw. św. Krzysztofa w Tychach o godz. 10.30. Następnie był przemarsz aleją Niepodległości pod pomnik Niepodległej, obok Urzędu Miasta. W pochodzie uczestniczyli: orkiestra górnicza, Poczty Sztandarowe, harcerza z ogromną flagą biało-czerwoną oraz mieszkańcy miasta. Pod pomnikiem odśpiewaliśmy hymn, następnie okolicznościowe przemówienia i składanie wiązanek kwiatów przez oficjalne delegacje. O godz. 14.00 uczestniczyliśmy również w uroczystościach pod pomnikiem Powstańców Śląskich w Czułowie. Gospodarzem tej uroczystości był radny Józef Twardzik, który był inicjatorem odbudowy tego pomnika ponieważ jest synem powstańca. Również tutaj był hymn, przemówienia i wiązanki kwiatów.

13 listopada 2023 r.

Ostatnim akcentem obchodów rocznicy niepodległości był 2 Bieg Niepodległości zorganizowany w naszej szkole. Udział wzięły wszystkie klas od pierwszej do ósmej. Uczniowie rywalizowali ze sobą w następujących grupach wiekowych: klasy 1-2, 3-4, 5-6 i 7-8. W umówionych godzinach poszczególne klasy wyruszały na trasy swojego biegu (klasy 1-3 osobna trasa, klasy 4-8 osobna). Na trasach były rozstawione plansze z informacjami z historii naszej ojczyzny oraz po dwa punkty poboru zadań do wykonania. Po dotarciu do szkoły czekało na uczniów jeszcze zadanie praktyczne. Młodsi 1-4 musieli jak najszybciej zapiąć guziki munduru (chłopak i dziewczyna), najszybsza klasa zrobiła to w 1 minutę 12 sekund. Starsi (również chłopak i dziewczyna) musieli na czas włożyć maskę pgaz i przebiec pewien dystans, najszybszy czas to 34 sekundy. Zabawa była udana.