Wycieczka klas I do Muzeum Chleba w Radzionkowie

Podczas gdy gimnazjaliści intensywnie zmagali się ze swoimi testami, klasy I wyruszyły na wycieczki. W pierwszym dniu wybraliśmy się do Muzeum Chleba w Radzionkowie. Pogoda dopisywała nam wyśmienicie, od rana towarzyszyło nam słoneczko.

W ramach programu zapoznaliśmy się z historią chleba, jego pochodzeniem i tradycjami z nim związanymi. Wyświetlony nam został film dotyczący procesu produkcji pieczywa. Uczestniczyliśmy  też w prelekcji na temat szacunku do chleba. Najciekawszą formą zajęć były warsztaty z ciastem, podczas których dzieci samodzielnie formowały własne plecionki chlebowe. Oczekując na wyrośnięcie naszych chlebków, zwiedzaliśmy muzeum, zaglądając do wnętrza dawnych izb.

Mieliśmy okazję uczestniczyć również w lekcji w dawnej klasie szkolnej, gdzie dzieci  poznały zwyczaje panujące przed laty w szkole. W ramach lekcji  dzieci odbyły naukę pisania rysikiem na tabliczkach kamiennych, zapoznały się z elementarzami  oraz dawnymi książkami, poznały stroje i inne przybory szkolne.

Kolejną ciekawostką dla podopiecznych było poznanie historii komputerów, którą mogli podziwiać na rzeczywistych eksponatach.

Po wszystkich wrażeniach otrzymaliśmy nasze wypieki, które zdążyły się już pięknie zarumienić. Wszystkie chlebki zniknęły błyskawicznie i smakowały wyśmienicie.

Wycieczkę na pewno zapamiętamy, a być może uczniowie wykorzystają nowe informacje, aby z rodzicami upiec pyszny chleb.