Dzień Śląski

      Zgodnie z naszą szkolną wieloletnią tradycją, 4 grudnia w dniu św. Barbary, obchodziliśmy Dzień Śląski. Specjalnie z tej okazji każda z lekcji została okraszona regionalnym akcentem, dzięki czemu uczniowie mieli okazję usystematyzować oraz rozwinąć swoją wiedzę o naszym regionie. I tak, na historii poznawaliśmy kulisy powstań śląskich, na chemii zgłębiliśmy tajniki węgla, surowca nierozłącznie kojarzącego się z naszym miejscem zamieszkania. Przedmioty językowe stanowiły świetną okazję do zapoznania się z bajkami i legendami w gwarze śląskiej, na fizyce uczniowie usłyszeli o słynnych odkrywcach i naukowcach związanych ze Śląskiem, z kolei biologia zaskoczyła  niejednego prymusa quizem o zwierzętach i roślinach oraz ich odpowiednikach w gwarze śląskiej. Nie zabrakło także informacji o regionalnych tradycjach świątecznych omawianych na języku polskim oraz śląskich zabaw i gier, które uczniowie mieli okazję poznać podczas lekcji wychowania fizycznego.

     W klasach młodszych również nie obyło się bez atrakcji. Oprócz lektury tradycyjnych śląskich bajek, pierwszoklasiści zaprezentowali swoje zdolności taneczne oraz zorganizowali śląski market. doświadczyli także chwil grozy, gdy wraz z wychowawczyniami udali się do szkolnego muzeum obejrzeć przedstawienie przygotowane przez klasę 8 b pod przewodnictwem pani Sabiny Pluty. Tajemnicze postacie zwane Skarbnikiem, Bebokiem, Strzigą i Utopkiem, opowiadały dzieciom swoje historie, a w tle dało się słyszeć tajemniczą muzykę.

     Tego dnia „ślonsko godka” niosła się po korytarzach,a uczniowie prześcigali się w wypowiedziach, w których dominowały słowa zaczerpnięte z gwary śląskiej. Mamy nadzieję, że kultywowanie naszej tradycji i zwyczajów w szkole, przyczyni się do przekazywania jej piękna i wyjątkowości następnym pokoleniom.