O klimacie i energii w różnych językach

       Ochrona klimatu oraz przyrody to ważny temat dla nas wszystkich, a z racji Światowej Konferencji Klimatycznej COP24 w Katowicach stał się także niezwykle głośny w ostatnim czasie. Przez kilka ostatnich dni gościliśmy w szkole ekologów z Niemiec, ludzi opowiadających się za sprawiedliwością klimatyczną.

      „Idźcie!” – to hasło łączy ludzi różnych wyznań, którzy biorą udział w 3. Ekumenicznej Pielgrzymce dla Sprawiedliwości Klimatycznej. W ten sposób chcą zwrócić uwagę na potrzebę przeciwdziałania zmianom klimatu. Przemierzyli oni drogę z Bonn przez Berlin aż do Tychów, by ostatecznie udać się do Katowic na Światową Konferencję Klimatyczną COP2.

     Przystanek w Tychach był dla nich okazją do zapoznania się z działaniem oczyszczalni ścieków, która poprzez wytwarzany biogaz zasila tyski Aquapark. Nasi goście poprowadzili szereg prelekcji i warsztatów w szkole, dzięki czemu przybliżyli naszym uczniom zagrożenia związane ze zwiększającą się emisją dwutlenku węgla do atmosfery. Mieliśmy okazję wspólnie podyskutować o nieodnawialnych źródłach energii i globalnym ociepleniu. Ponadto dowiedzieliśmy się, co możemy zrobić jako pojedyncze osoby, by nie przyczyniać się do zmian klimatycznych, które w konsekwencji prowadzą do wzrostu temperatury na całym świecie. Uczniowie wskazywali, jak konkretnie można oszczędzać energię w szkole i w domach. W toku dyskusji okazało się, że wszyscy dobrze znamy zasady, ale zdarza nam się o nich zapominać.

     Wykłady zostały poprowadzone w języku angielskim oraz niemieckim, co stanowiło świetny sprawdzian umiejętności językowych dla naszych uczniów. Wszelkie zawiłości i fachowe terminy były na bieżąco objaśniane przez nauczycieli. Uczniowie,z początku nieśmiało i niepewnie, zadawali pytania gościom. Jednakże po chwili, gdy okazało się, że rozmawianie w obcym języku nie musi być takie trudne, wywiązała się naprawdę interesująca dyskusja.