XI Wojewódzki Konkurs Mitologiczny

5 lutego odbyła się XI już edycja, cieszącego się niesłabnącym od lat zainteresowaniem, Wojewódzkiego Konkursu Mitologicznego „Płyńmy do naszej Itaki”. Jest to kontynuacja pomysłu powstałego w Gimnazjum nr 1 z inicjatywy polonistki, pani Iwony Kolińskiej – Latochy. W zmaganiach brały udział dwuosobowe drużyny z 11 szkół podstawowych. Przybyły one do nas wraz z uczniami zasiadającymi na publiczności, których zadaniem było dopingowanie swoich kolegów i koleżanek. Konkurs składał się z 6 konkurencji, podczas których uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą z zakresu mitologii starożytnej Grecji. Opłacało się także podejmować ryzyko i odpowiadać na trudniejsze, podwójnie punktowane pytania, które w ostateczności zaważyły na wyniku całego konkursu. Poziom zmagań okazał się niezwykle wyrównany, a na tegorocznym podium znalazły się drużyny z następujących szkół:

  • Szkoła Podstawowa nr 7 im. Powstańców Śląskich – 43 pkt
  • Szkoła Podstawowa nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego – 41 pkt
  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Rudolfa Zaręby – 40,5 pkt

Konkurencje były przeplatane inscenizacjami wybranych mitów, które zostały przygotowane przez szkolne koło teatralne. Program artystyczny najbardziej przypadł do gustu publiczności, gdyż po każdej ze scenek następowała seria pytań, za które można było zdobyć słodkie nagrody i pochwalić się swoją wiedzą. Tego dnia uczniowie mieli także możliwość uczestniczenia w specjalnych warsztatach, połączonych ze zwiedzaniem Muzeum Śląskiego Września 1939.