Warsztaty w Pałacu Młodzieży

Dnia  4. 11. uczniowie klasy III A uczestniczyli w warsztatach z fizyki i chemii w Pałacu Młodzieży. Pracując w parach, uczniowie wykonywali wiele doświadczeń.

 W ramach zagadnień z fizyki uczniowie wykorzystywali elektroskop, w celu obserwacji, co się dzieje z listkami urządzenia po zbliżeniu potartych o ubranie lub włosy linijki, słomki do napojów, plastikowych kubeczków, metalowej łyżeczki, drewnianego patyczka. Uczniowie dowiedzieli się, że wykorzystywane urządzenie służy do wykrywania ładunków, gdzie listki elektroskopu poruszają się, gdy zbliżamy  przedmioty, które są naelektryzowane. Przy kolejnym doświadczeniu, dzieci  wykorzystywały kuchenne składniki, takie jak sól i kaszę, które przesypywały przez lejek do plastikowego lub metalowego kubka postawionego na elektroskop. Na kartach pracy zaznaczały, jak zachowują się listki elektroskopu w obu przypadkach.

W ramach doświadczeń z chemii, uczniowie badali, z czego składa się woda. W ramach eksperymentu dzieci korzystały z takich pomocy, jak plastikowy kubek, pipeta, szpilki, bateria, przewody z krokodylkami oraz oczywiście woda. Dzięki doświadczeniu, uczniowie mogli się przekonać, że pod wpływem prądu woda rozkłada się i powstają dwa gazy: wodór i tlen. Wszyscy uczniowie zatem dowiedzieli się, jak wygląda wzór chemiczny wody i z czego to wynika. W kolejnym efektownym eksperymencie, uczniowie sprawiali, że mydlane bańki wybuchały po zbliżeniu tlących się wykałaczek.

Nauka przez doświadczenie podobno przynosi największe rezultaty, mamy zatem nadzieję, że nasi uczniowie wynieśli  nie tylko wspaniałe wrażenia podczas zabawy w eksperymentowanie, ale również wiedzę i nowe umiejętności.