O sztuce dla dzieci, czyli „Bałwan w lodówce”

Do księgozbioru naszej biblioteki została włączona książka Łukasza Gorczycy z ilustracjami Krzysztofa Gawronkiewicza „Bałwan w lodówce”.

Jest to doskonała pomoc dla dzieci w poznawaniu i rozumieniu sztuki współczesnej. Książka opowiada o tym, czym i dlaczego zajmują się współcześni artyści.

Od ponad 100 lat tworzenie sztuki nie polega już wyłącznie na malowaniu obrazów czy rzeźbieniu posągów. Sztuka, podobnie jak inne dziedziny, bardzo się rozwinęła i czerpie z najnowocześniejszych odkryć i wynalazków rzeźby mogą powstawać na drukarce 3D pojawiły się nowe formy takie jak wideo, instalacja, performance Sztuką może też być sam pomysł, znaleziony przedmiot albo jakieś dźwięk. Nie oznacza to, że współczesna sztuka jest czymś zupełnie innym – w dalszym ciągu może być źródłem refleksji i wzruszeń. Co prawda współcześni artyści dużo rzadziej zajmują się odwzorowaniem rzeczywistości, bo odkąd wynaleziono fotografie istnieje wiele sposobów na zatrzymanie i utrwalenie obrazu i nie musi tego robić malarz. Jednak, tak jak dawniej, artyści żywo reagują na to, co ich otacza, i często dzięki nim możemy dostrzec coś, czego na co dzień nie zauważamy, możemy się czegoś dowiedzieć, zmienić zdanie albo przeżyć przygodę.

Bohaterami książki „Bałwan w lodówce” są Bartek i jego starsza siostra Matylda, którzy mają 5 i 8 lat i tata pracuje w galerii sztuki. Wspólnie poznają artystów i ich zaskakujące pomysły, które czasem są bardzo poważne, a kiedy indziej zamieniają się we wspaniałe zabawy. Artyści oprócz malowania i rzeźbienia robią fikołki w pociągu, zapraszają sąsiadów do przejażdżki złotym autobusem, budują domki z koców i krzeseł, kręcą filmy bez kamery lub wędrują miesiącami po Chińskim Murze. A niektórzy – tak jak Oskar Dawicki – przez większość czasu nie robią nic.

Łukasz Gorczyca opowiada o tym co wymyślili Roman Opałka, Marian Abramović, Władysław Hasior, Julita Wójcik Czy Paweł Althamer, i przybliża dzieciom sztukę jako przestrzeń niczym nieograniczonej wyobraźni, bo – jak mówi jedna z bohaterek książki – „Wszystkie dzieci są artystami tylko niektóre później z tego wyrastają”.

Autorka tekstu – Kamila Bondar: „Bałwan w lodówce”: scenariusze zajęć.